Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: LukeDiRT
7 Lipiec 2019, 15:27
Lipiec 2004
Autor Wiadomość
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19169
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 5 Lipiec 2019, 23:41   Lipiec 2004

Póki co najzimniejszy lipiec w obecnym wieku, wystąpił półtorej dekady temu. Nieco zapomniany miesiąc (głównie za sprawą lipca 2011). Trzeba przyznać, że był naprawdę ok, jednak I połowa była bardzo zimna i pochmurna, druga już nawet ciepła i bardzo ładna. Był tylko jeden upalny wyskok. O dziwo był u mnie w czołówce najsuchszych lipcow w XXI w. (po lipcach 2005,2006,2008 i 2014). Szczerze uważam że to jeden z najfajniejszych lipcow w obecnym wieku, chociaż delku mu do moich oczekiwań

Lipiec 2004 w Toruniu
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2004-07-31&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=31&ord=desc&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh

Anomalia
https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/kriging/200407.png
Był to lekko chłodny lipiec. Najzimniejszy na NE, podobny lipiec w tym roku prognozuje CFS v2. Może w końcu trafi się najchlodniejszy lipiec w XXI w. Temu uda się go przebić, w końcu jego anomalia to zaledwie -1,01K ;-)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:17   

Porównałem stacje w Toruniu w latach 2000-2009 z sześcioma sąsiadami (Chojnice, Piła, Elbląg, Płock, Łódź, Poznań):

Toruń w porównaniu do średniej sześciu sąsiadów:

2000: -113.33h
2001: -122.17h
2002: -162h
2003: -161.67h
2004: -147.5h
2005: -7.33h
2006: -46h
2007: -51h
2008: -59h
2009: -88.83h

No bez wątpienia widać, że w latach 2000-2004 Toruń bardziej odstawał względem swoich regionów niż w latach 2005-2009, gdzie różnice były, ale nie aż tak widoczne.
Zresztą nawet analizując dane z lipca 2004 w Toruniu, to widać, że było usłonecznienie w tym miesiącu ewidentnie zaniżone na tej stacji - i to nie symbolicznie. Oczywiście to wciąż nie jest tak absurdalna różnica, jak z Warszawą, ale widoczna mimo wszystko.
Także całkiem możliwe, że roczniki 2002 i 2004 nie były aż tak paskudne, jak to przedstawiają dane toruńskie, a rok 2003 był... jeszcze piękniejszy :D

Podobnie, kiedyś się dziwiłem, czemu niby w Kozienicach między 1989 a 1990 nastąpił taki przeskok. Otóż to nie przeskok, to zmiana progów heliograficznych/czujników. I podejrzewam, że podobna rzecz się stała na toruńskiej stacji pod koniec 2004 lub na początku 2005 roku - chociaż oczywiście wciąż żadnego dowodu nie mam.

Zastanawiam się tylko, czy ten problem przypadkiem nie był trwały przed 2005 rokiem, ale wydaje mi się, że nie - raczej dotyczył głównie lat 1999-2004. Stacje zmieniają progi heliograficzne, czy sposoby pomiaru niestety - dla mnie to jest dramat bo zaburza wiele. Ale klucz by umieć to wyhaczyć. Gorzej, jeśli ten sposób pomiaru jest zmieniany nieznacznie - wtedy tego nie zauważysz - a takie rzeczy pewnie się działy regularnie....
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19169
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:25   

Hmmm całkiem możliwe jak mi to teraz przedstawiłes. Choć nie widać tych błędów na pierwszy rzut oka (jak w Warszawie)
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:33   

No ja przyznam się, że głównie dzięki Tobie to zauważyłem - jak zacząłeś mówić, że luty 2002 był niby brzydki, to mi się włączyła w głowie lampka, potem to samo mówiłeś o maju i lecie 2002 (że pochmurne), co już było dla mnie naprawdę zaskakujące, zwłaszcza, że duża część lipca i druga połowa sierpnia mi się kojarzyły z lampą. Również ten antyrekord z lipca 2000 mnie mocno zaskoczył. Czy jeszcze coś wspominałeś, że sierpień 2003 nie był zbyt ładny. No i rzeczywiście, zwróciłem uwagę, że w pierwszych czterech latach było usłonecznienie w Toruniu dużo niższe niż na większości stacji w N i C Polsce. Teraz to policzyłem szczegółowo i moje przypuszczenia się potwierdziły :/


Między innymi dlatego, przy ocenie miesiąca, jest taka ważna dokładna analiza jego przekroju, a nie tylko patrzenie na średnie i sumy miesięczne....

Oczywiście co do danych z Torunia od 2005 roku nie mam wielkich zastrzeżeń. Chociaż... jest jeszcze jeden wątek, który mi się nie podoba - gdzieś tak do 2013 roku ta stacja była poważnym mrozowiskiem, w końcu maje 2007 i 2011 miały swoje rekordy właśnie w Toruniu. A w ostatnich latach już noce wcale nie są tam jakoś szczególnie zimne. Nie wiem, czy też to zauważyłeś?
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19169
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:40   

Spotrzegawczy jesteś ;-) , faktycznie tak było, ale wydawało mi się to zwyczajnym przypadkiem...
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:41   

Niestety, matactwa i zrywanie homogenicznych serii to specjalność meteorologii, dlatego przestałem już wierzyć w takie różne zbiegi okoliczności.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:46   

A co do opisywanego lipca.... Dla mnie piękny miesiąc, w moich stronach okres 1-11.07 złoty, zwłaszcza dni 1.07,4.07 i 7-11.07 piękne. 9.07 pojawił się silny gorąc, ale po południu przyszła burza, którą nawet osobiście pamiętam ze swoich dziecięcych wspomnień (zepsuła pewne plany i był płacz :-/ :-/ )

Potem prawdziwa zakała lipca 2004, czyli ciemnica z dni 12-16.07 - wiele osób niesłusznie cały ten lipiec kojarzy z tym. Ale i tak pamiętam, że niemal cały tydzień spędziłem na działce, czyli raczej nie mogło być tak tragicznie.

A od 17.07? Złoto pogodowe, mnóstwo słońca i przyjemnie ciepło, chociaż momentami trochę za gorąco. Niestety, podczas gdy w centrum tak było, to nad Morzem gorsza pogoda - wyjechałem tam 17.07 i niestety pierwszy tydzień był taki sobie. Drugi już rewelacyjny, w dniach 27-28.07 pogodę na wschodzie mocno zepsuł niż genueński (dwa dni ciemnicy), a nad Morzem było pięknie :mrgreen: :twisted: No, ale w swoich analizach skupiam się raczej na nizinach mazowieckich i ich okolicy, to z Morzem wspomniałem jako ciekawostkę.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Awin 
Poziom 5


Hobby: Meteorologia
Dołączył: 26 Cze 2019
Posty: 363
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:48   

Tego nie zauważyłem niżu genueńskiego.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 00:59   

Awin napisał/a:
Tego nie zauważyłem niżu genueńskiego.


http://www1.wetter3.de/Archiv/GFS/2004072700_1.gif

To był bardziej niż śródziemnomorski, który potem powędrował w kierunku Europy (połączył się jakby z obszarem niżowym z Rosji)
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Awin 
Poziom 5


Hobby: Meteorologia
Dołączył: 26 Cze 2019
Posty: 363
Wysłany: 6 Lipiec 2019, 01:01   

Ja nie znam się za bardzo na sytuacjach barycznych. Dopiero teraz zrozumiałem, że na to też trzeba zwracać uwagę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12