Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna Forum wielotematyczne LUKEDIRT
Zdjęcia, meteorologia, astronomia, sport, gry komputerowe. Witamy na forum LUKEDIRT!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Październik 2017
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Hobby: Większość z wymienionych
Wysłany: 2018-10-09, 09:24   Październik 2017

Czas na podsumowanie ubiegłorocznego października.
Był to przyjemny miesiąc, w którym dominowało ciepło. Jak na październik przystało, mieliśmy też epizod z babim latem, które trwało prawie tydzień (od 14 do 20 dnia miesiąca). Słyszałem opinie, że w październiku 2017 temperatura rzadko przekraczała 10 stopni. Jak widać po powyższych wykresach, te opinie były błędne. Można wręcz powiedzieć, że temperatura maksymalna rzadko spadała poniżej 10 stopni.

EDIT:

Zapomniałbym jeszcze o wykresie bezpośrednio z mojej stacji pogody:

kmroz 
Poziom 5

Hobby: Meteorologia
Wysłany: 2018-10-09, 20:09   

Październik owszem bardzo ciepły. Chłodna, ale lekko była pierwsza dekada, później już cały czas powyżej normy poza 24.10 i 30-31.10. Te dwa zimne epizody przyniosly wyże, pierwszy zgniły, drugi w miarę słoneczny.
Miesiąc tamten zapamiętałem głównie z bardzo rzadkich jednocyfrówek za dnia (co po poprzednich dwóch październikach wydawało się osiągnieciem, chociaż prawdę mówiąc wcale nim nie było) i przede wszystkim niezwykle ciepłych nocy.
Niestety u mnie był to październik dość pochmurny i deszczowy. Dni słonecznych bardzo brakowało, w pierwszych dwóch dekadach niemal codziennie było jakieś słońce, ale zwykle po 1-3h. Takie coś cieszylo by może w grudniu, po październiku oczekuje więcej godzin ze słońcem. Od 21.10 niestety straszna ciemnica, w trzeciej dekadzie ładny był tylko 31.10, reszta dni przeważnie w całości, lub w dużej przewadze pochmurna.
W mojej ocenie październik przeciętny, chociaż o kilka klas lepszy od swojego poprzednika. Jednak większość październików w tym stuleciu dla mnie sporo lepsza była - w tym zimny październik 2010, który przyniósł bardzo dużo pogodnych dni z temperaturami maksymalnymi wcale nie najgorszymi.
oczywiście zdaje sobię sprawę, że na Śląsku było dużo więcej tego upragnionego słoneczka - sam spędziłem weekend 13-15.10 w górach i było pięknie, podczas gdy w wawie ładnie było tylko 16-19.10, a na południu oprócz tych dni także 12-15.10.

Odpowiedz do tematu