Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Październik 2017
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Hobby: Większość z wymienionych
Wysłany: 2018-10-09, 09:24   Październik 2017

Czas na podsumowanie ubiegłorocznego października.
Był to przyjemny miesiąc, w którym dominowało ciepło. Jak na październik przystało, mieliśmy też epizod z babim latem, które trwało prawie tydzień (od 14 do 20 dnia miesiąca). Słyszałem opinie, że w październiku 2017 temperatura rzadko przekraczała 10 stopni. Jak widać po powyższych wykresach, te opinie były błędne. Można wręcz powiedzieć, że temperatura maksymalna rzadko spadała poniżej 10 stopni.

EDIT:

Zapomniałbym jeszcze o wykresie bezpośrednio z mojej stacji pogody:

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-09, 20:09   

Październik owszem bardzo ciepły. Chłodna, ale lekko była pierwsza dekada, później już cały czas powyżej normy poza 24.10 i 30-31.10. Te dwa zimne epizody przyniosly wyże, pierwszy zgniły, drugi w miarę słoneczny.
Miesiąc tamten zapamiętałem głównie z bardzo rzadkich jednocyfrówek za dnia (co po poprzednich dwóch październikach wydawało się osiągnieciem, chociaż prawdę mówiąc wcale nim nie było) i przede wszystkim niezwykle ciepłych nocy.
Niestety u mnie był to październik dość pochmurny i deszczowy. Dni słonecznych bardzo brakowało, w pierwszych dwóch dekadach niemal codziennie było jakieś słońce, ale zwykle po 1-3h. Takie coś cieszylo by może w grudniu, po październiku oczekuje więcej godzin ze słońcem. Od 21.10 niestety straszna ciemnica, w trzeciej dekadzie ładny był tylko 31.10, reszta dni przeważnie w całości, lub w dużej przewadze pochmurna.
W mojej ocenie październik przeciętny, chociaż o kilka klas lepszy od swojego poprzednika. Jednak większość październików w tym stuleciu dla mnie sporo lepsza była - w tym zimny październik 2010, który przyniósł bardzo dużo pogodnych dni z temperaturami maksymalnymi wcale nie najgorszymi.
oczywiście zdaje sobię sprawę, że na Śląsku było dużo więcej tego upragnionego słoneczka - sam spędziłem weekend 13-15.10 w górach i było pięknie, podczas gdy w wawie ładnie było tylko 16-19.10, a na południu oprócz tych dni także 12-15.10.

Odpowiedz do tematu