Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: LukeDiRT
7 Lipiec 2019, 14:26
Lipiec 2006
Autor Wiadomość
Awin 
Poziom 5


Hobby: Meteorologia
Dołączył: 26 Cze 2019
Posty: 363
Wysłany: 7 Lipiec 2019, 00:20   Lipiec 2006

Najgorętszy powojenny miesiąc w historii i zarazem najcieplejszy lipiec w historii pomiarów.
Szczególnie gorąco na zachodzie Polski, gdzie tavg w niektórych miejscach przekraczała 24 stopnie. Miesiąc słoneczny, (2 w Siedlcach i 3 we Włodawie) i bardzo suchy ( W Siedlcach i Cibciborze najbardziej suchy w historii). W Siedlcach jedyny cieplejszy miesiąc od czerwca 2019 (21.8 i 21.5) a sierpień 2015 "tylko" 20.9. W Terespolu to 2010 jest najcieplejszym lipcem i do czerwca 2019 najcieplejszy na tej stacji. We Włodawie lipiec 2006,2010 i 2012 tworzą tercet z tavg 21.6.
https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/kriging/200607.png
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2006-07-31&rodzaj=st&imgwid=352220385&dni=31&ord=asc&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2006-07-31&rodzaj=st&imgwid=351230497&dni=31&ord=desc&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh
Ostatnio zmieniony przez Awin 7 Lipiec 2019, 00:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35047
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 7 Lipiec 2019, 00:21   

Z tego co wiem, to od dawna czytasz moje komentarze, więc pewnie znasz moją opinię na temat tego miesiąca...
A wystarczyłoby, żeby był średnio 5 stopni chłodniejszy, przy zachowaniu reszty parametrów i... super miesiąc.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Awin 
Poziom 5


Hobby: Meteorologia
Dołączył: 26 Cze 2019
Posty: 363
Wysłany: 7 Lipiec 2019, 00:22   

Taki jak lipiec 2013.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 27
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19150
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 7 Lipiec 2019, 00:23   

Mam nadzieję że ten rekord wytrwa chociaż do końca mojego życia :lol:
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10848
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 7 Lipiec 2019, 17:11   

A u mnie tak przedstawiał się ten znakomity miesiąc :arrow:

https://www.ogimet.com/cg...min=30&ndays=31

Pierwsza fala upałów była niewielka i raczej łatwa do wytrzymania. Gorzej było dopiero w III dekadzie miesiąca... ale lepsze to niż "lipcopady" z lat 2000 czy 2011.

Najwyższa temperatura wyniosła 34 stopnie, też jakoś nie za wysoka jak na rekordowo ciepły letni miesiąc. Gorętsze dni były m. in. w sierpniu 2015 oraz w czerwcu 2019.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35047
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 15 Lipiec 2019, 13:49   

LukeDiRT napisał/a:
ten znakomity miesiąc


Czasem naprawdę zaskakujesz.... Ja powiem szczerze, jestem zdecydowanie przeciwny mieszaniu się Kościoła do państwa i ogółem tej opcji politycznej, którą widzimy tutaj na filmiku.... A jednak im się nie dziwie, mnie wtedy też cholera brała do tego stopnia, że aż zacząłem się interesować pogodą....

https://www.youtube.com/watch?v=fCBt21orGnE


Na południu faktycznie do połowy nie było aż takiego dramatu jak u mnie (ale wciąż był!), ale druga połowa ostatecznie przekreśla ten miesiąc, nie ma szansy nawet na dwóje na szynach, a nawet ocena niedostateczna wydaje się naciągnięta.... Najgorszy letni miesiąc w dziejach meteo i myślę, że mimo AGW będzie bardzo trudno o powtórkę...
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 102 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10848
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Lipiec 2019, 10:03   

W lipcu 2006 najbardziej oberwała zachodnia Europa, natomiast Polska dostała tylko "ochłap" z tej wysokiej anomalii.



Źródło: https://meteomodel.pl/klimat/eobs/index.php

Alewisowi z Meteomodel także się podobał ten miesiąc. No bo powiedzmy sobie szczerze - występował w nim suchy upał, łatwy do zniesienia no i nie było w ogóle depresyjnej ciemnicy, jaka była np. w lipcu 2011. No i tropikalnych nocy właściwie też nie było, średnia min. temperatura była dosyć niska jak na najcieplejszy lipiec w historii.
Deszczu faktycznie było zbyt mało, ale sierpień 2006 nadrobił to z nawiązką.

Jak zapewne wiesz, lubię ciepło, ale bez przesady. Temperatury zdecydowanie ponad 30 stopni, zwłaszcza przy wysokim punkcie rosy też mnie męczą. W okresie letnim najbardziej lubię temperatury z przedziału od 24/25 stopni do 29/30 stopni przy dużej ilości Słońca i niskiej wilgotności. Jednak od czasu do czasu przy takich warunkach mogą przechodzić fronty, gdzie dwa dni popada umiarkowany deszcz a potem znowu jest ładnie. Niestety podczas obecnego lata nie ma szans na taki scenariusz z powodu ujemnego NAO. Albo jest upał nie do zniesienia i nie pada przez wiele dni, albo jest pernamentny chłód i codzienne deszcze.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 27
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19150
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 21 Lipiec 2019, 10:11   

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2006-07-31&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=31&ord=asc&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh
Jeśli chodzi o upalne dni, to jeszcze w miarę akceptowalne były 5-6,18,27-28 VII reszta dni upalnych z tamtego m-ca to okropieństwo...
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35047
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 21 Lipiec 2019, 14:52   

LukeDiRT napisał/a:
Jak zapewne wiesz, lubię ciepło, ale bez przesady


No właśnie wiem, a w lipcu 2006 to jednak przesada była. Już wolę opcję z sierpnia 2015, upał był nieco mocniejszy, ale trwał dwa tygodnie i koniec. Z drugiej strony ten "koniec" oznaczał wciąż utrzymanie się ekstremalnie słonecznej i bardzo ciepłej pogody, z temperaturami około i trochę powyżej 25 stopni. A w lipcu 2006 to był non stop cały miesiąc ten upał. Twojego ulubionego przedziału w tamtym lipcu było też dość niewiele, co najwyżej jego górna granica. Gdy nastał koniec upału, przeszliśmy od razu do temperatur chłodniejszych (chociaż z ciepłymi nocami) i notorycznie pochmurnej i deszczowej aury - czyli miejsca na Twoją ulubioną pogodę było właśnie niewiele.

LukeDiRT napisał/a:
Niestety podczas obecnego lata nie ma szans na taki scenariusz z powodu ujemnego NAO. Albo jest upał nie do zniesienia i nie pada przez wiele dni, albo jest pernamentny chłód i codzienne deszcze.


W tym roku to był pernamentny chłód i nie padało przez wiele dni, więc jeszcze ciekawiej ;) Bo faktycznie, ujemna anomalia trzymała ponad dwa tygodnie non stop i praktycznie nic przez ten czas nie padało.

A taki scenariusz jak napisałeś był właśnie w wakacje 2006 - pierwszy w lipcu, drugi w sierpniu. I dlatego oba miesiące mi bardzo nie podobały.

Co do NAO - to ciekawostka: Niedługo ma przejść na plus ;) Wg prognoz stanie się to mniej więcej za tydzień.
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Jacob 
Poziom najwyższy
Fan mokrego ciepełka


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 5 razy
Wiek: 27
Dołączył: 03 Cze 2019
Posty: 19150
Miejsce zamieszkania: Włocławek
Wysłany: 8 Czerwiec 2020, 13:11   

Kolejny robaczywy miesiąc lata 2006 :evil:

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2006-07-31&rodzaj=st&imgwid=353180250&dni=31&ord=asc

Chyba nie muszę mówić jak bardzo go nienawidzę :lol: . Nie widzę w nim nic za co miałbym go minimalnie szanować. Mocno, ale to mocno mnie zaskakuje dlaczego niektórym on kojarzy się z rzeskimi nocami? Wszędzie miał on bardzo wysoka śr. tmin, a W Toruniu była ona rekordowa, jedynie lipiec 2014 dorównał. Rześkie noce występowały od 3-5 i 16-18.07.2006. I właściwie poza 16.07 to były pseudorzeskie. Abs. tmin tego miesiąca to 10,0 st. Ten miesiąc kojarzy się mi jedynie z martwym upałem i zazwyczaj bezużytecznym tropikiem nocami. Jak ma przyjść rekord lipca to najlepiej w zupełnie innym wydaniu, najlepiej przy tym z uslonecznieniem pokroju lipca 1980 :twisted:
_________________
Po październiku powinien przychodzić czerwiec :>
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12