Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Paradokumenty
Autor Wiadomość
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13743
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 14 Czerwiec 2020, 14:50   Paradokumenty

Co myślisz o serialach paradokumentalnych? Sam od siebie lubię tylko te starsze typu "Detektywi", "W-11 Wydział Śledczy", "Sędzia Anna Maria Wesołowska", "Sąd Rodzinny". Mimo że sam od siebie nie przepadam zbytnio za policją, tak te pierwsze 2 seriale podobały mi się, ze względu na różnorodne sytuacje: analiza rozmaitych scenariuszy przez gliniarzy, pościgi za podejrzanymi osobami (różnorodne akcje), przesłuchania na komendzie (to są w sumie mało przyjemne wydarzenia, ale czasem śmieszne teksty padały w trakcie) i oczywiście dokumentacje dotyczące złapanych i dalej oskarżonych osób na końcu (często z wyrokiem sądu). Różnice były chyba tylko takie, że detektywi pełnili funkcję mediatorów (rzadko kiedy pojawiały się w napisach informacje, że kogoś aresztowano, tylko że Rodzina straciła ze sobą kontakt lub się pojednała, czy gdzieś wyjechała), a w W-11 to prawdziwy "wymarzony" zespół policyjny (z ang. dream team), który dość bezkompromisowo traktował potencjalnych przestępców. ;-) Wielki "+" też za to, że większość odcinków kręcono w rejonie Krakowa (taki lokalny patriotyzm z mojej strony). ;-)

Podobne pod kątem tematycznym są seriale zagraniczne typu: "Agenci NCIS", "CSI", "Detektyw Monk", "Kobra- Oddział Specjalny" (zwłaszcza te 2 ostatnie bardzo lubię)- tyle że to już fabularne. :-(

"Sędzia Anna Maria Wesołowska" to dla mnie serial wspaniały. Wiem, że ma on mało wspólnego z rzeczywistością (w końcu która sprawa trwa 0.5 h (z przerwami koło 1 h))? ;-) , ale sprawy poruszane w nich są bardzo ciekawe i zajmujące. Można przy okazji dowiedzieć się o różnego rodzaju przestępstwach, które są popełniane przez osoby oskarżane, a później procesy opierające się na zeznaniach świadków. Myślę, że my jako ludzie dorośli jesteśmy już świadomi (prawie) wszystkich przestępstw (Piotr nawet aż za bardzo) ;-) , ale będąc w wieku szkolnym (znaczy roczniki z l. 90.-00.) z pewnością wielu z nas to ciekawiło. Będąc gówniarzem uwielbiałem tą produkcję. Rok temu nawet wznowiono serial, ale moim zdaniem trochę podupadł na jakości (choć niektóre sprawy też są ciekawe nie powiem). Czasem zdarzają się 2 oskarżeni podczas rozprawy, jak też przed przerwą. "Sąd Rodzinny" miał z założenia dotyczyć spraw cywilno-prawnych, a nie karnych. Rozkład wyglądał tak, że jest sędzia i zamiast prokuratora (oskarżyciela publicznego) i obrońcy (adwokata) byli 2 mecenasi (po prawicy Sędziego powód, po lewicy pozwany), a z dokumentu zamiast aktu oskarżenia pozew. W nowszych odcinkach jednak pojawiały się sprawy młodych ludzi (nastolatków), którzy dopuszczali się znaczących wykroczeń/występków (poważne zbrodnie typu zabójstwa czy gwałty też tam były omawiane). Jednak rzadko kiedy sprawy młodych osób kończyły się pobytem w więzieniu. Zazwyczaj groził im dozór Rodzica lub kuratora albo pobyt w zakładzie poprawczym. Tutaj pojawiło się mniej odcinków (Sędzia ma ponad 600, a Sąd ledwo ponad 200), ale moim zdaniem ten serial jest też warty obejrzenia. ;-)

Jeśli ktoś jest zainteresowany, polecam obejrzeć odcinki tych 4 seriali na player i freedisc (są na tych stronach dostępne). ;-)

Rozpisałem się (w sumie bezsensownie), ale chciałbym się zapytać, czy kiedyś oglądałaś/oglądałeś chociaż parę odcinków wymienionych przeze mnie 4 seriali? Dla mnie te produkcje i tak były (i nadal są- je akurat pamiętałem dobrze) o niebo lepsze niż np. "Dlaczego ja?", "Ukryta prawda", "Szpital", "Ukryta prawda", "Szkoła", "19+", "Pamiętniki z wakacji" :-(
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
antymarcowiec


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 145 razy
Wiek: 25
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7287
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 14 Czerwiec 2020, 19:29   

W11 i Sędzie Annę Marię Wesołowską ubóstwiałem na początku mojej szkolnej edukacji, katowałem je całe wakacje 2006 i 2007, pamiętam ze w tych latach nie wiedzieć czemu miałem też problemy z zasypianiem i rodzice mi mówili, że to przez oglądanie tych "głupich seriali" :D Ale faktycznie, nawet do dziś czasami obejrzę i uważam, że to całkiem dobre produkcje, chociaż może i oderwane od rzeczywistości. Nie bez znaczenia jest tu pewnie fakt, że grali tam zawodowi aktorzy z teatrów. Co do tych nowszych produkcji, to także te TVNowskie lepiej mi się ogląda niż np polsatowskie, jakoś tak lepiej są moim zdaniem poskładane, większa jest też rola narratora przez co widz jest ze wszystkim na bieżąco. No i jakoś mam wrażenie, że aktorzy prezentują nieco wyższy poziom niż na Polsacie w produkcjach typu "Dlaczego ja?" albo "Trudne sprawy". No i czasami można się nieźle uśmiać, wampir z Ukrytej Prawdy, Dariusz z Trudnych Spraw czy ten od mięsnego jeża przeszli do legend polskiej telewizji. Kurcze, aż się uśmiecham do siebie, jak sobie przypominam te czasy początków gimnazjum :D
_________________
Aktualna pora roku: zasłużone bubu
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 159 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23915
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Czerwiec 2020, 20:22   

Ja też miałem w pewnym momencie problemy z zasypianiem i wiecie co się okazało :?: Że nie wyrabiałem tzw. okresu czuwania, który wynosi u mnie 16 h. Nie zasnę przed upłynięciem 16 godzin od wstania :oops:
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Czerwiec 2020, 21:36   

Zasadniczo jestem przeciwny większości paradokumentów, bo w znacznej części prezentują naprawdę niski poziom i fabuła niektórych odcinków jest dosyć żenująca. Dodatkowo gra aktorska niektórych aktorów-amatorów pozostawia wiele do życzenia, a przecież serial z natury rzeczy powinien prezentować pewien poziom właściwy gatunkowi filmu. Moim zdaniem mamy tych seriali zbyt dużo i lata 2013-16 przyniosły za intensywny rozwój tego mniej ambitnego gatunku serialu, przez co właściwie cały czas antenowy Polsatu czy TVN-u jest przez to zdominowany. Brakuje mi np. Polsatu takiego, jaki pamiętam z dzieciństwa, z "Miodowymi latami", "Rodziną zastępczą", "13 Posterunkiem" i fajnymi teleturniejami, czego teraz brakuje. Zamiast tego mamy dużo bezużytecznych programów, wśród których za użyteczne uważam głównie seriale prawnicze (pisałem nawet kiedyś w ramach studiów o wpływie tych seriali na społeczne postrzeganie prawa) i "Na ratunek 112", który uczy zachowania w ekstremalnych sytuacjach, a zarazem przedstawia wiele możliwych kryzysowych zdarzeń, co uświadamia niektórych o sposobnościach do ich wystąpienia.
"Szkołę" na początku oglądałem, ale po jakimś czasie zaczęło mi się nudzić, a reżyserom skończyły się dobre pomysły na odcinki. Pamiętam np. odcinek o seksualnej zabawie dwóch czternastolatków ze swoimi dwiema koleżankami (na zmianę) albo o wrabianiu wf-isty w romans z dziewczyną z gimnazjum ;) Pomyśleć że moi rodzice kręcili kiedyś głową, jak w wieku 8 lat oglądałem "13 posterunek", w którym czasami siadł jakiś lekko zboczony żart, którego nawet nie zrozumiałem, a dzisiaj takie dzieci oglądają naokoło takie paradokumenty xD Jeszcze gorsze jest jednak "19+", w którym niemal każdy student jest przedstawiany jako - za przeproszeniem - gówniarz, który tylko myśli o tym, żeby się nawalić i naćpać, a przestępstwa, zdrady i inne patologiczne zachowania są na porządku dziennym.
Szkoda, że w gruncie rzeczy obiecujący gatunek serialu przeobraził się w stronę tak niskich standardów.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10945
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 16 Czerwiec 2020, 20:02   

Właściwie większość paradokumentalnych serialów oglądam tylko dla "beki" (pewnie wszyscy pamiętają występ Dariusza w Trudnych Sprawach), ale niektóre paradokumenty są w miarę dobre i wnoszą coś więcej, jak np. Gliniarze na Polsacie.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 219 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14519
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 16 Czerwiec 2020, 20:15   

Lubie "Policjantów i policjantki" oraz "Sprawiedliwi, wydział kryminalny" w polsatowskiej "czwórce". Niestety teraz "lecą" tylko powtórki. Może po wakacjach... No i "Katastrofy w przestworzach" w "Stopklatce", to paradokumenty z wmontowanymi w miarę możliwości zdjęciami autentycznymi.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10945
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 22 Październik 2020, 11:01   

"Zakleszczona" para



https://www.youtube.com/watch?v=IP1GJbnJoB0

Poziom seriali paradokumentalnych sięgnął dna :mrgreen:
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 22 Październik 2020, 13:24   

Na to wygląda :mrgreen: Ciekawe ile zainkasowali za zagranie tej sceny ;) W paradokumentach brakuje im już pomysłów i wymyślają coraz to nowe pomysły, niektóre są wyjątkowo "ciekawe".



Tutaj 42-latka zachodzi w ciążę z 17-latkiem, młodszym od jej dziecka, poniżej uczeń rzuca się na nauczycielkę w której jest zakochany (wcześniej przebił opony innemu nauczycielowi, aby nie odwoził jej do domu po lekcjach), a jeszcze niżej inny uczeń bierze surową nauczycielkę jako zakładnika żądając w ramach okupu czwórki z informatyki :)


_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 134 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35195
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 22 Październik 2020, 15:55   

Ale patolka xdddd
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 104 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 10945
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 22 Październik 2020, 16:04   

"Dziewczyna wyznała swojej nauczycielce miłość"



https://www.youtube.com/watch?v=ORtCKjZf8cw

:mrgreen:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10