Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Najpiękniejsze polskie zamki
Autor Wiadomość
poszept 
Poziom 7


Hobby: Zdjęcia
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 298
Wysłany: 2019-09-23, 08:27   

Zamek w Rzeszowie – jeden z głównych zabytków miasta wybudowany w latach 1902–1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest ulokowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli. Aktualnie stanowi siedzibę sądu okręgowego, do 1981 znajdowało się w nim także więzienie.

 
     
poszept 
Poziom 7


Hobby: Zdjęcia
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 298
Wysłany: 2019-09-23, 08:27   

Zamek królewski — zamek murowany zbudowany w XIV w. z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu, przebudowywany w I poł. XVI w. na rezydencję renesansową wg projektu mistrza Benedykta, wysadzony przez Szwedów w 1656 r. Ocalało jedynie skrzydło zachodnie, które odbudowano z inicjatywy Jana III Sobieskiego w latach 80-tych XVII w., czego efektem było powstanie korpusu zamkowego typu pałacowego, ok. 1825 r. obiekt adaptowano na więzienie (mieszczące się tu do 1959 r.) i nadano mu klasycystyczny wygląd. Po przeprowadzeniu remontu i niezbędnych prac adaptacyjnych, zamek od 1986 r. jest siedzibą Muzeum Okręgowego.

 
     
poszept 
Poziom 7


Hobby: Zdjęcia
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 298
Wysłany: 2019-09-23, 08:28   

Sanok - zamek

Zamek zbudowano z inicjatywy Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego grodu wzmiankowanego już w 2 połowie XII przez kronikarzy ruskich. Współczesne prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia cmentarza, budynków mieszkalnych i gospodarczych, fortyfikacji oraz naczyń codziennego użytku dawnej osady. Powstały w 1340 r. zamek był obiektem drewniano-murowanym, istnieje zapis iż miał murowaną wieżę i drewniane budynki. Otaczała go drewniana palisada, a od miasta odgrodzony był głębokim sztucznym wąwozem.

 
     
LukeDiRT 
AdministratorHobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 18 razy
Wiek: 28
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 1722
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 2019-09-25, 14:43   

Zamek Piastowski w Gliwicach

Zamek Piastowski w Gliwicach − zamek z połowy XIV wieku położony w centrum Gliwic.

Zamek, początkowo w formie dwóch połączonych baszt, został wzniesiony wraz z murami obronnymi w połowie XIV wieku, a przebudowany na przełomie XIV i XV wieku, kiedy to podobno stał się siedzibą gliwickiej gałęzi Piastów Śląskich. W 1561 roku nowy właściciel zamku, Fryderyk von Zetritz, rozbudował go i w tym stanie, łącząc w sobie pierwotny styl gotycki i późniejszy renesansowy, budowla przetrwała do dnia dzisiejszego. Przed II wojną światową znany jako „Dwór Cetrycza” (niem. Zetritzhof). W 1959 roku został gruntownie odrestaurowany i stał się częścią Muzeum w Gliwicach. W ostatnich latach zamek przeszedł gruntowną renowację.


Zdjęcia oraz cytat pochodzą z Wikipedii.
 
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom 8
pradziadekHobby: Inne
Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 511
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia

Wysłany: 2019-09-27, 16:07   

Oto galeria najpiękniejszych polskich zamków: https://podroze.onet.pl/gdzie-na-weekend/zamki-w-polsce-ktore-warto-zobaczyc/dp92bvr#slajd-6
_________________
Jeszcze w zielone gramy, jeszcze wzrok nam się pali
Jeszcze się nam pokłonią ci, co palcem wygrażali
My możemy być w kłopocie, ale na rozpaczy dnie
Jeszcze nie, długo nie!
 
     
Magia 
Poziom 7


Hobby: Sport
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2019
Posty: 473
Wysłany: 2019-10-03, 20:21   

Ale poszedłes na skróty.. ;-) teraz nie wiem które zamki były przedstawione. :)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom 8
pradziadekHobby: Inne
Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 511
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia

Wysłany: 2019-10-03, 22:04   

Magia napisał/a:
Ale poszedłes na skróty.. ;-) teraz nie wiem które zamki były przedstawione. :)

Otwórz forum także w drugim "oknie" wtedy będziesz mogła porównać. Wiem, że niektóre już były przedstawiane wcześniej.
_________________
Jeszcze w zielone gramy, jeszcze wzrok nam się pali
Jeszcze się nam pokłonią ci, co palcem wygrażali
My możemy być w kłopocie, ale na rozpaczy dnie
Jeszcze nie, długo nie!
 
     
Magia 
Poziom 7


Hobby: Sport
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Kwi 2019
Posty: 473
Wysłany: 2019-10-08, 19:30   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Wiem, że niektóre już były przedstawiane wcześniej.


To lecę dalej.. :)

Pałac w RogaliniePałac w Rogalinie wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński pełniący funkcję pisarza koronnego, a następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego. Z jego inicjatywy powstało późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin (pomiędzy dziedzińcem, a ogrodem), które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Autorem projektu był przypuszczalnie twórca z kręgu saskich architektów działających ówcześnie w Warszawie. W trakcie budowy Kazimierz Raczyński zamówił u Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamzetzera zrealizowany częściowo klasycystyczny projekt elewacji i wnętrz (sień i schody paradne). Za pałacem rozciąga się ogród francuski z zamykającym go kopcem, z którego dawniej rozpościerał się widok w kierunki rzeki Warty.

[/b]
 
     
poszept 
Poziom 7


Hobby: Zdjęcia
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 298
Wysłany: 2019-10-08, 20:08   

No ale temat jest o zamkach a nie o pałacach...
 
     
Janekl 
Poziom 6
Janek


Hobby: Meteorologia
Wiek: 55
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 135
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 2019-10-08, 20:25   

Również pokażę Wam zamek ,który miał być na początku warsztatem stolarskim ale właściciel się rozpędził i wybudował zamek. Budowa zaczęła się w latach 80-tych przez znanego producenta mebli Gdańskich.
Ale się zapędził no i pieniędzy nie starczyło a potem nadzór budowlany wstrzymał budowę i nakazał rozbiórkę no i to już stoi około 25 lat i niszczeje. A tak to wygląda.

 
     
poszept 
Poziom 7


Hobby: Zdjęcia
Dołączył: 17 Kwi 2019
Posty: 298
Wysłany: 2019-10-08, 20:48   

Zamek - polskie słowo "zamek" pochodzi od zamykania drogi, jeśli jest zachowany w pierwotnym stanie, to najczęściej ma fosę, zwodzone mosty, baszty itp. W skład zamku wchodzi cały kompleks pomieszczeń niemieszkalnych, zaplecze gospodarcze, stajnie, magazyny, więzienia, strażnice. Był to przede wszystkim obiekt warowny, który chronił mieszkańców przed atakami obcych ludów. Była to również siedziba króla, księcia lub rycerza. Potężny, z grubymi murami, otoczony wałem drewniano-ziemnym lub murowanym, miał z daleka sygnalizować: jestem nie do zdobycia! Jeśli jednak przeciwnik nie przestraszył się takiego ostrzeżenia w zamku znajdowały się liczne systemy obronne – strzelnice, blankowania i machikuły pozwalające na oddanie strzału, hurdycje, które pozwalały na wylewanie na przeciwnika wrzątku lub rzucanie w niego kamieniami. Zamki pełniły również funkcje administracyjne, były miejscem sądów, dawały schronienie mieszkańcom w czasie najazdów, albo mieściły więzienie. Zamki przestały pełnić swoją funkcję gdy pojawiła się broń palna. Wówczas ich rolę obronną przejęły fortyfikacje.


Pałac - to reprezentacyjna budowla mieszkalna, która nie posiada cech obronnych. Pałac był rezydencją władzy lub bogatej szlachty. Pałace znane były już w starożytności, ale w Polsce w niespokojnych czasach średniowiecza dominowały zamki. Powoli jednak zaczęto budować nowe, bardziej „lekkie” budowle, które jednak początkowo zachowały swój charakter obronny. Przykładem tego może być zamek w Łańcucie. Z czasem pałace stawały się coraz bardziej okazałe. Towarzyszyły im piękne, rozległe ogrody, czasem wielohektarowe parki. Wiejskie kompleksy pałacowe mogą zawierać również część folwarczną, ale nigdy nie stanowi ona całości architektonicznej z budynkiem pałacu, wręcz bywa sytuowana na drugim końcu posiadłości.
 
     
Janekl 
Poziom 6
Janek


Hobby: Meteorologia
Wiek: 55
Dołączył: 06 Sie 2019
Posty: 135
Miejsce zamieszkania: Kaszuby
Wysłany: 2019-10-08, 22:53   

Całkowicie się z Tobą zgadzam,że typowy to zamek nie jest i nie będzie bo takiej funkcji nie pełni i nie będzie pełnił. Ale też wiele zamków zbudowanych w średniowieczu też nie pełniło takich funkcji co te prawdziwe zamki nawet wygląd za bardzo nie miały. Ten w Łapalicach miał być warsztatem artystycznym ale wyszło inaczej. Ale można przyznać ,że ma wygląd zamku są baszty a nawet lochy ma w piwnicy.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2019 Forum LUKEDIRT
Strona wygenerowana w 0,74 sekundy. Zapytań do SQL: 10