Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Usłonecznienie w Kozienicach i w Siedlcach
Autor Wiadomość
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 15 Wrzesień 2019, 18:24   Usłonecznienie w Kozienicach i w Siedlcach

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=351210488&par=sunshine&max_empty=2

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=352220385&par=sunshine&max_empty=2

Dzisiaj Jacob mnie zmotywował do małego skorygowania danych usłonecznienia w Kozienicach, które - zwłaszcza w miesiącach pory chłodnej - faktycznie jest stosunkowo wysokie.

Porównałem je ze stacją w Siedlcach w latach 1991-2018(19). Na dane sprzed 1990 roku nie patrzyłem, bo w Kozienicach jest tam gówno a nie usłonecznienie podawane.
Jakie wychodzą porównania?
Różnica w średniej rocznej 1890h w Kozienicach i 1847h w Siedlcach. Różnica jest więc wyraźna, ale nie jest to jakaś gigantyczna dysproporcja. Jak się przyjrzymy, różnica ta dotyczy głównie miesięcy pory chłodnej. Latem tej różnicy praktycznie nie ma, czerwiec i lipiec różnią się o 2 godziny (xd) a sierpień ma w latach 1991-2018 DOKŁADNIE taką samą średnią usłonecznienia!!! Za to w miesiącach zimowych mówimy o różnicy około 7-8 godzin na miesiąc, co już - przy tak niskim usłonecznieniu - może być mocno zauważalne. Oprócz miesięcy zimowych, podobną różnice widać w październiku i listopadzie. Czyli słowem - sezon na stratusy. Jak zobaczymy w jakich miesiącach dokładnie widać te różnice - np listopad 2011, 2018, to widać wyraźnie, że były to miesiące z tendencją do zgniłych wyżów. A więc, ta różnica może wynikać raczej nie z błędu stacji, tylko z tego, że Siedlce mają zimą bardziej "podlaski" niż "mazowiecki" klimat i tam po prostu wyże serio gniją. Różnica w takim listopadzie 2011 to prawie 30 godzin między KZ a SDL!!!! W listopadzie 2018 25 godzin. Skąd te 7h/per miesiąc chłodny (i 50 godzin na rok!) już raczej widać ;)

A omawiane październik i listopad 1996? Były to raczej miesiące z atlantyckim przepływem, więc tendencji do osiadania się stratusowego syfu raczej nie było. Październik 1996 - Siedlce 108 godzin, Kozienice 111 godzin. Listopad 1996 - Siedlce 65 godzin, Kozienice 72 godziny (niby jakaś różnica to jest, ale co to przy takim 2011 czy 2018). Czyli jednak wyraźnie widać, że te różnice z Toruniem w 1996 wynikają raczej z po prostu... innej pogody na Mazowszu niż na Kujawach, a nie z błędnych danych na którejś stacji ;)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 15 Marzec 2021, 14:44   

Zimową porą to południowe i zachodnie miejscowości Polski mają największe szczęście do dużego usłonecznienia (zwłaszcza obszary podgórskie i górskie). ;-) Im dalej na północ czy wschód, tym raczej wartość tego parametru maleje. ;-) Kozienice są położone na południowy-zachód od Siedlec, więc w sumie ta różnica jest wytłumaczalna. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 15 Marzec 2021, 14:54   

15.09.2019 - Dokładnie 1.5 roku temu, wtedy też odpoczywałem i chorowałem po powrocie z górskiego wyjazdu. Wtedy było to skutkiem spania w letnim śpiworze w szopie przy tmin rzędu 0 stopni, teraz jest skutkiem wchodzenia na huraganowe szczyty Karkonoszy...
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 16 Marzec 2021, 00:45   

Hmmm, co do tegorocznej wycieczki, czy sprawdzałeś może z wyprzedzeniem dokładnie prognozę pogody w okolicach Jeleniej Góry i Karpacza? ;-) Tak mi się wydaje, że wówczas istniałoby większe prawdopodobieństwo, że mógłbyś uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. ;-) Chociaż w sumie aura w górach bywa zaskakująca... :cry:

Głupio mi to pisać (bo w końcu to Twoja sprawa i jeśli to zabrzmi nietaktownie, to bardzo przepraszam) :cry: , ale czy zamieszczając ostatni wpis w tym temacie, nie pomyliłeś przypadkiem wątku? ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan wiosny i jesieni



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 126 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 35056
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 16 Marzec 2021, 00:51   

Po pierwsze - tak, sprawdzałem, to było naszym celem - spróbować wejść na Snieżkę w warunkach ekstremalnych - niestety, nie udało się, ale cóż, było blisko.

Po drugie - tak, nawiązyłem do daty utworzenia tego wątku (którą był właśnie 15.09.2019, czyli dokładnie 1.5 roku temu)
_________________
Kiedyś lewica walczyła o to, by robotnik mógł zjeść kotleta. Dziś lewica walczy o to, by robotnik NIE mógł zjeść kotleta.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Zimowy łowca burz :)


Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 20 razy
Wiek: 25
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 13554
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 16 Marzec 2021, 12:21   

Ok, ok ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10