Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Wiosna 2013
Autor Wiadomość
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Listopad 2019, 14:35   Wiosna 2013

Przedstawiam Państwu absurdalnie opóźnioną wegetację, najpóźniejszą od 1996 (bo raczej 1980 to nic nie przebije, ten rok nadaje się na dobry dreszczowiec 🤪)

31.03



11.04 - już dłużej nie mogły czekać 😀


15.04 - no nareszcie, bo już oszaleć szło od tej zimy - pierwsza połowa wiosny w plecy :-|



18.04 - krokusy w pełni kwitnienia 🤪🤪🤪🤪🤪


23.04 - pierwszy narcyz 🤪


25.04 - pierwszy hiacynt, narcyzy w pełni kwitnenia 😱😱😟



30.04



1.05 - pierwszy tulipan tej wspaniałej wiosny 🤪😂


4.05



10.05 - buk


15.05 - ten sam buk, w 2019 i 2018 tak wyglądał 30 kwietnia :!:

:!:
16.05



24.05


29.05 - żarnowiec, który normalnie wygląda tak ok. 10 maja.


Zdjęcia słabe bo z komórki ale do porównania z wiosną 2019 się nadają 🤪🤪😱😱😱🤪🤪🤪
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 219 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 14519
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 14 Listopad 2019, 15:15   

Zdjęcia niezłe. Ale gdybyż tak przed wgraniem do albumu wykorzystał funkcję "obróć" w komputerze..Gdy klikniesz na miniaturkę w folderze OBRAZY pokaże się to zdjęcie. Na górze pośrodku jest taka "zawinięta strzałka". Klikając na nią obrócisz fotkę do pozycji właściwej. Takie już wgrają się właściwie do albumu.
_________________
Dnia 20 marca o godz. 4:07 Słońce przekroczyło punkt Barana rozpoczynając astronomiczną wiosnę .Potrwa ona do przesilenia letniego. Nazajutrz, czyli 21 marca jest początek wiosny kalendarzowej.
A od 21 czerwca to już kalendarzowe lato!
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Listopad 2019, 15:45   

Jestem pod wrażeniem. Opóźnienie tej wiosny było koszmarne, kto wie nawet czy nie gorsze niż w 1996, bo wtedy jednak było krótkie ocieplenie na początku kwietnia i trochę późnowiosennych dni; w 2013 roku kwiecień w Płocku i okolicach był zimny niemal w całości. U mnie aż tak drastycznie nie było, ale mam w pamięci poniedziałek 15 kwietnia, kiedy w końcu wyszło trochę słońca. Przyroda była zupełnie jałowa. Pojawiły się dopiero pierwsze krokusy, a na grządkach zero kwiataów, nawet łodygi tulipanów bardzo słabo rozwinięte (to już w końcówce stycznia 2018 takie były). Ziemia to jedno błoto, trawa zleżona przez śnieg wyglądała jak podczas jakiejś byle-odwilży zimą. Zazieleniło się około 20 kwietnia, po czym przyroda zaczęła nadrabiać zaległości i na majówkę było już nieźle, nawet dęby już nie straszyły, a kasztan zdążył zakwitnąć na matury. Pogoda nie była wtedy sprawiedliwa, bo ja miałem III dekadę kwietnia prawie jak w 2018, a na Mazowszu nadal słabo.
Żałuję tylko że nie robiłem wtedy zdjęć. Nie miałem nawyku fotografowania przyrody i pogody jak teraz, tylko sporadycznie. Zrobiłem zdjęcia śnieżycy 15 marca, może widziałeś :)
A 1980 to nawet trudno mi sobie wyobrazić, ale szukałem kiedyś zdjęć z tego okresu w Google i widziałem relację z procesji Bożego Ciała 5 czerwca 1980 na Pomorzu Zachodnim i dopiero wtedy kwitł tam kasztanowiec :o Kiedyś na Meteomodelu czytałem post kogoś, kto pisał wtedy maturę i pamięta że w Bydgoszczy pełne ulistnienie było dopiero około 30 maja... Jeśli to prawda, to aż trudno pojąć.
A za zdjęcia duże uznanie, fajnie ilustrują postępy wegetacji w tej zimowiośnie :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Listopad 2019, 15:57   

Opóźnienie w wegetacji utrzymywało się aż do września, nie był to dobry rok dla wegetacji. Kasztanowce kwitły wówczas w II dekadzie maja, czereśnie działkowe i dzikie na przełomie kwietnia i maja, wiśnia łutówka ok. 10 maja, jabłonie 13 maja... Dęby zazieleniły się ok. 20 maja. Oby nigdy więcej takiego roku. W 1980 podejrzewam, że czereśnie kwitły ok. 10-15 maja, jabłonie ok. 20 maja, ciekawe kiedy kwitł "jaśmin", pewnie w "lipcu" 😀😂😀😂🤮🤢🤮.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Listopad 2019, 16:06   

Najgorsze jest to, że prawdopodobnie masz rację...
Ciekawy jestem jeszcze 1979, jak po jałowej I połowie maja przyroda zareagowała na to cudo w II połowie. To musiał być wegetacyjny szał :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Listopad 2019, 16:22   

14.05



15.05



16.05



 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Listopad 2019, 22:27   

Analizuje to właśnie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 1996 wegetacja była szybsza niż w 2013, tym samym wegetacja 6 lat temu byłaby najpóźniejsza od 1980 i znalazłaby się w 5. najpóźniejszych od 1951 a kto wie czy nawet nie na podium :!: :!: :!: 😱😱😱😱😱😱😱
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Listopad 2019, 22:52   

Tak mi się właśnie wydaje, 1996 rok jednak miał jakieś przebłyski formy i jakby porównać ze sobą te dwie wiosny powiedzmy 1 maja, to 2013 byłby opóźniony.
Tylko wątpię, że wegetacja była najbardziej opóźniona od 1980, bo po drodze mamy jeszcze 1982 ze strasznie zimnym kwietniem i 1987 ze styrcem zamiast marca oraz kwietniem z bardzo niskim usłonecznieniem. 1984 też wygląda bardzo słabo.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 160 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 23916
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 14 Listopad 2019, 22:57   

Właśnie, trzeba pod uwagę wziąć także usłonecznienie, które ogromną robotę w postępach wegatacji robi, poza tym wilgotność gleby, ekstrema termiczne (ciepłe/gorące dni i ich ciągi, ciepłe noce, zimne/mroźne dni i noce). To temat na głębszą analizę.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia wiosny :jupi:

Wciąż brak wiosny, co skruszy lód.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Uuu, Globcio...



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 108 razy
Wiek: 24
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 11672
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Listopad 2019, 23:07   

Znalazłem migawki z 17 maja 1987 roku. Są tu też zdjęcia z moich stron :) Nie wygląda to już jakoś fatalnie, ale kasztan kwitnący 17 maja daje do myślenia. Mniej więcej wtedy przestawały kwitnąć w 2013.


Z kolei tutaj mamy obrazki z 11 maja. Niestety w 2:15 widać, że niektóre drzewa były jeszcze słabo zazielenione (materiał o pracach polowych zaczyna się w 1:48).


Takie stare materiały telewizyjne potrafią być ciekawym wsparciem do rozważań o dawnej pogodzie :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

1980 > 2024
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10