Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album  Download

Poprzedni temat :: Następny temat
Stratusy opóźniają babie lato
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Hobby: Większość z wymienionych
Wysłany: 2018-10-09, 09:10   Stratusy opóźniają babie lato

Od dzisiaj przez następne kilkanaście dni ma być prawdziwe babie lato z pogodnym niebem i z temperaturą dochodzącą nawet do 20-25 stopni. Jednak jak na razie, w wielu miastach na południu Polski niskie chmury typu stratus wraz z mgłami opóźniają babie lato. U mnie w Gliwicach jest teraz pochmurno, mglisto, wilgotność wynosi 100%, a temperatura ledwo dochodzi do 10 stopni. Wątpię, żeby dzisiaj temperatura przekroczyła 20 stopni, na co wskazywały wczorajsze prognozy.

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-09, 09:44   

Zdjęcie satelitarne z godz 10:35 czasu lokalnego (8:35 czasu uniwersalnego)

Jak widać, południowy wschód oraz częściowo środkowe południe jest jak na razie najbardziej poszkodowane

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-09, 19:17   

Generalnie w najbliższych dniach ma być to "standard" w wielu regionach Polski - poranne mgły i niskie chmury, które na szczęście będą ustępować. Jutro UM widzi to głównie na środkowym poludniu i częściowo w centrum, w czwartek podobnie, chociaż w większej skali, natomiast w piątek dla odmiany w Polsce wschodniej - na wschód od linii Wkry, Wisły i Sanu. I tak powinniśmy się cieszyć bo nasi północni i wschodni sąsiedzi mogą mieć całodobowe stratusy. Szczególnie kraje bałtyckie, trochę też Białoruś. W ramach ciekawostki przypomne dzień 1.10.2017, kiedy Polska miała całkowite szczęście, ale nasi wschodni sąsiedzi już dużo mniej go mieli.
Wtedy jak można zauważyć na poniższej grafice, w epicentrum wyżu była szczelna zasłona z chmur, a na jego zachodnich obrzeżach słonecznie. Podobnie ma być teraz - różnica tylko taka, że wtedy było dość zimno (względem norm) a teraz wręcz przeciwnie ma być.

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-09, 19:21   

Ostatecznie w Gliwicach około południa się rozpogodziło, a temperatura wzrosła do 19 stopni. Jednak GFS prognozował na dzisiaj 21 stopni, więc temperatura w prognozach w wielu modelach była zawyżona.
Ciekawe, jak będzie jutro i w kolejnych dniach, kiedy może być nawet 25 stopni - jeśli stratusy i mgły ustąpią najpóźniej o godz. 10:00, to faktycznie jest szansa na tak wysoką temperaturę.

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-09, 19:33   

właśnie tak to ma wyglądać jak napisałeś w ostatnim zdaniu, chociaż w 25 stopni w Gliwicach akurat bym wątpił, nie mniej powyżej 20 spokojnie ma szanse być przez najbliższe 4-5 dni. Będziemy też świadkami sporych różnic między wschodnimi a zachodnimi regionami - we Wrocławiu może być codziennie po 22-24 stopnie a w Białymstoku "tylko" 15-18.

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-09, 19:46   

Nawet jak stacje synoptyczne wskażą 24,5 stopnia, to i tak dla mnie to będzie 25, bo wartość tę zaokrągla się "do przodu". Zresztą w centrach miast może być 25 stopni nawet wtedy, gdy na synopach będzie 23-24 stopnie ;-)

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-09, 20:22   

Z tego co widze, wartości rzędu 23-24 stopnie będą głównie na Dolnym Śląsku, na Górnym bliżej 20-22.
A u mnie na Mazowszu w okolicy 17-19, czyli tak naprawdę niewiele wyżej od normy. Podczas gdy Śląsk poczuje podobne lato, jak w połowie zeszłorocznego października to Mazowsze czy Podlasie będzie przeżywało typowy wczesnopaździernikowy wyż. Natomiast imponujące jest to, że prawie każdy dzień w prognozie wygląda tożsamo. Ciekawe w jakim stopniu poranne niskie chmury i mgły wpłyną na odczucie pogody i wartości na termometrach. No i ciekawe jakie temperaturami będą nocami.

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-09, 20:24   

Uściślę moją wypowiedź: u mnie będzie w okolicy normy (czy też nieco powyżej) bo za dnia niby 17-19 czyli ciepło, ale nocami prawdopodobnie poniżej 5, więc chłodne noce. Sumarycznie średnia dobowa wyjdzie na poziomie, jak sądze, 10-12 stopni. Na Dolnym Śląsku natomiast ma szanse być to 15-17 stopni, co będzie wartością naprawdę imponujacą, biorąc pod uwagę, że coś takiego potrwa około 5 dni - a i później zbliżenie się niżu wcale ochłodzenia nie przyniesie, a kto wie, czy nie nasili tego ciepła.

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-09, 20:26   

Na kolejne noce przeważnie są zapowiadane wartości rzędu 10-13 stopni. Raczej tyle nie będzie - już teraz temperatura spadła do 12 stopni na mojej stacji pogody, a na oficjalnej stacji synoptycznej jest już jednocyfrowa wartość. :-P

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-10, 18:12   

Dziś w Gliwicach cały dzień było bezchmurnie i bardzo ciepło, temperatura doszła do 23 stopni.
Model UM prognozuje jakieś tam stratusy na jutrzejszy poranek, ale według prognozy nie powinny być one aż tak dokuczliwe jak we wtorek. A w piątek i sobotę znowu cały dzień ma być pogodnie, chwilami bezchmurnie.

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-10, 18:24   

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-10, 18:25   

na powyższym obrazku, wspomniana wczoraj przeze mnie sytuacja z dnia 1.10.2017.

LukeDiRT 
Administrator
Łukasz

Wysłany: 2018-10-10, 18:27   

Widzę, że szczęście mieliśmy wtedy niezłe do pogody. No może nie licząc miejscowości leżących nad Odrą oraz Suwalszczyzny :-)

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-10, 18:31   

co do temperatur nocnych, to wiadomo, że tak wysokich temperatur nie będzie nocami, chyba, że na zachodzie kraju, gdzie ma silniej powiać i być cieplejsza masa. Na Mazowszu , jak sądze, przeważnie będzie to 3-7 stopni. Na stacji Warszawa-Okęcie jest około 13 stopni o godzinie 19:00, ale na innych stacjach (sprawdziłem Kozienice, Siedlce, Górej) jest około 10.
W województwie śląskim z tego co mi się wydaje będzie to przeważnie 6-10 stopni. Chociaż na mrozowiskach (jakim np są Pyrzowice), może być i poniżej tych wartości ;)
Dopiero po 15.10 pewnie nadejdą cieplejsze noce, gdy wyż osłabnie, zacznie nieco silniej wiać i powietrze płynąć bardziej prosto z południa.

kmroz 
Poziom 5

Wysłany: 2018-10-10, 18:34   

@lukedirt
nie inaczej. Z tymże sytuacja była to nieco inna od tej jaka czeka nas w najbliższych dniach (też wygląda na to, że będzie taki stratus w centrum wyżu nad Białorusią i Litwą, ale jednak wtedy nawet w tej pogodnej strefie było nie za ciepło - około 14-18 stopni. Teraz będzie to 18-23 stopni, mimo że prawie dwa tygodnie później.... Teraz za to będzie więcej porannych mgieł i stratusów (jutro i sobote UM widzi u mnie poranki bez słońca) Mimo wszystko, pewne podobieństwa widać, dlatego wstawiłem to :)

Odpowiedz do tematu