Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Warszawskie metro w 1995 roku
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 137 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11992
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 9 Styczeń 2023, 11:51   Warszawskie metro w 1995 roku


https://www.youtube.com/watch?v=YImm2ZHKK1k

Autor nagrania :arrow:
Krzysztof Witaszek
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 25 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 16303
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 9 Styczeń 2023, 17:02   

Pierwsza linia metra w Polsce była bez wątpienia wielką inwestycją- trochę dziw bierze, że się to jeszcze przed narodzinami dużej części osób z forum (w tym mnie) wydarzyło. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 326 razy
Wiek: 78
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 16244
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 9 Styczeń 2023, 18:57   

Pierwsze realne projekty budowy metra w Warszawie powstały już za prez. Stefana Starzyńskiego. Wcześniej (od lat 20-tych XX wieku) powstawały projekty wstępne.
Cytat:
Plany związane z budową podziemnej kolejki w Warszawie pojawiły się już w latach 20. wieku. Ówczesne plany zakładały budowę dwóch krzyżujących się linii: północ–południe oraz wschód–zachód. Plany te nie zakończyły się wyłącznie na fazie koncepcyjnej – w roku 1927 wykonano wiercenia geologiczne. Prowadzone były także rozmowy z zagranicznymi firmami w celu pozyskania finansowania dla inwestycji.

Działania te przerwał kryzys gospodarczy z początku lat 30., a do tematu budowy metra powrócono w 1938 r. Wtedy właśnie ówczesny prezydent miasta powołał Biuro Studiów Kolei Podziemnej. Jednostka ta zajęła się aktualizacją planów budowy metra. Skutkiem tego było opracowanie projektu, który zakładał budowę sieci metra o łącznej długości 46 km. Wtedy założono, że realizacja projektu potrwa 35 lat.


II wojna światowa zniweczyła te plany. Budowę warszawskiego metra na nowo zaczęto w latach 50-tych XX wieku, ale wtedy także (z różnych przyczyn) metro nie powstało.

Obecne metro zaczęto budować w latach 80-tych XX wieku tuz po zakończeniu stanu wojennego.
Cytat:
Prace związane z budową I linii metra w Warszawie realizowana była w okresie bardzo trudnym dla Polski. Od 1985 r. sukcesywnie zmniejszano roczne kwoty przeznaczone w budżecie na jego realizację, na skutek tego wizja zakończenia w terminie inwestycji coraz bardziej się oddalała. W konsekwencji podjęto decyzję o wstrzymaniu budowy I linii metra w kierunku północnym, a skupiono się na odcinku Kabaty–Politechnika.
W 1990 r. Warszawa otrzymała „w darze” 10 radzieckich wagonów do obsługi I linii metra, cztery lata później zakupiono kolejne 32 wagony. W 1995 r., kiedy to do dyspozycji mieszkańców oddany został odcinek od Kabaty do stacji Politechnika o długości 11 km. W następnych latach otwierane zostały kolejne odcinki I linii metra. W konsekwencji cały odcinek został od eksploatacji oddany 25 października 2008 r.



Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/tunele/ii_linia_metra/projekty/49412,tak-w-latach-50-budowano-metro-w-warszawie-zdjecia-archiwalne,pierwsze-wagony-i-pierwsze-oddane-odcinki © inzynieria.com
_________________
21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 130 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12352
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 9 Styczeń 2023, 23:42   

Zupełnie inne miasto i ludzie - widać jak wiele się zmieniło nawet w zachowaniach. Oprawa, czyli infrastruktura i to, jak wyglądają ulice Warszawy, to w ogóle rzeczy aż nieporównywalne :D Swoją drogą od jakiegoś czasu wydaje mi się, że w latach 90-tych i na początku XXI wieku Warszawa była dość szarym i mało atrakcyjnym wizualnie miastem z dominacją jeszcze siermiężnej, socrealistycznej architektury, bloków, pełna różnego rodzaju hal i choć wyglądała intensywnie w stronę Zachodu, to widać po niej jeszcze było, że to nie ten etap. Później, mniej więcej w czasie ogłoszenia wyboru kandydatury Polski jako współorganizatora Euro 2012 wszystko zaczęło się intensywnie zmieniać - ulice, budynki, dworzec (na starym Centralnym byłem raz, ale nadal pamiętam ten mało przyjemny zapach), komunikacja miejska - i w tym czasie Warszawa zaczęła mnie fascynować. Teraz nasza stolica to zupełnie inne miasto niż w 1995 roku - nowoczesne, błyszczące, pełne wysokich budynków i eleganckich apartamentowców - moim zdaniem naprawdę światowa klasa :D
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu :snieg:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 11