Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka CookiesDowiedz się więcejCyberbezpieczeństwoOK
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16242 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 21 Grudzień 2022, 22:28
Najciekawsze z tego wszystkiego jest to, że w obu modelach matematycznie wszystko się zgadza. Takie zjawiska jak na przykład zaćmienia lub opozycje z taka sama dokładnością astronomowie potrafili od dawna wyliczyć przyjmując za podstawę zarówno model geocentryczny, jak i heliocentryczny. Wyniki były identyczne, z tym, że w modelu kopernikańskim mniej było żmudnego liczenia i to "na piechotę" gdyż ówczesne przyrządy matematyczne (abaki oraz liczydła) niewiele liczenie przyspieszały.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 25 razy Wiek: 26 Dołączył: 02 Sty 2020 Posty: 16303 Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 23 Grudzień 2022, 00:51
Teoria geocentryczna niestety nie należy do zbyt przekonywujących: obecne u nas prawo przyciągania ziemskiego (grawitacji), prawa Keplera (związane z ruchem planet wokół Słońca; a według zwolenników teorii Ziemia to centrum Wszechświata) czy zasady dynamiki Newtona (stosunek między ruchem ciał a siłami na nie oddziałującymi) ją skutecznie podważają.
_________________ Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów.
Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam.
Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć.
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 130 razy Wiek: 25 Dołączył: 01 Maj 2019 Posty: 12352 Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 23 Grudzień 2022, 23:41
Kolejna piękna, zabytkowa mapa. Dzisiaj już wiemy, że fakty przedstawiają się inaczej, ale móc zobaczyć, jak wyobrażali sobie Ziemię ludzie sprzed setek lat, to cenne źródło poznania tego, jak myśleli, co uznawali za prawdę i w jakich kierunkach rozwijali swoje prace badawcze. Kontynenty na mapie są bardzo ładnie odwzorowane, a kręgi dookoła świata wraz z naniesionymi opisami planet, to bardzo pomysłowo przedstawiona legenda przedkopernikańskiego porządku. Zawsze cenny, kartograficzny zabytek.
_________________ Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina
Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16242 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 24 Grudzień 2022, 22:07
Podziwem napawa matematyczne opracowanie tego (geocentrycznego) modelu (dokonane jeszcze w starożytności przez Ptolemeusza). Skomplikowany system orbit i epicykli sprawiał, że zawsze można było obliczyć położenie ciał niebieskich na nieboskłonie w określonym czasie i to ze zdumiewającą precyzją. Dopiero system kopernikański uprościł te obliczenia.
P.S. Jak mówi legenda na pomysł względności postrzegania ruchu w zależności od "punktu siedzenia" Kopernik wpadł podczas podróży łodzią. Odniósł on wtedy wrażenie, że to brzegi rzeki przesuwają się względem nieruchomej łodzi. Wiedząc o ruchu tej lodzi wpadł na pomysł, że to Ziemia jest obiektem ruchomym.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum