Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka CookiesDowiedz się więcejCyberbezpieczeństwoOK
Hobby: Większość z wymienionych Pomogła: 39 razy Dołączyła: 17 Maj 2022 Posty: 887
Wysłany: 12 Lipiec 2022, 19:14 Pierwsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba
Cytat:
Prezydent Joe Biden pokazał światu pierwsze zdjęcie pochodzące z teleskopu Jamesa Webba (JWST, James Webb Space Telescope) podczas uroczystości przedpremierowej w Białym Domu w Waszyngtonie. Pokazuje ono w pełnej krasie, co potrafi największy i najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek został zbudowany przez człowieka. Reszta zdjęć zostanie już udostępniona przez NASA.
Na zdjęciu obserwujemy gromadę galaktyk SMACS 0723, gdzie najmłodsze obiekty liczą sobie ok. 4,6 miliarda lat, a najstarsze – nawet do 13 mld lat. Dzięki teleskopowi Webba po raz pierwszy możemy obserwować tysiące nowych dla nas galaktyk w takiej jakości obrazu – w tym najsłabsze obiekty kiedykolwiek obserwowane w podczerwieni. Czas naświetlania fotografii wynosił tylko ok. 12,5 godziny. Poprzednik teleskopu Webba, czyli stary, dobry Hubble, nie wykonałby jej takiej tygodniami.
Po tym, jak astronomowie z NASA zaprezentowali pierwsze zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, media społecznościowe zapełniły się postami, w których komplementowano niesamowite widoki. Wśród wpisów znalazły się również takie, które podważały prawdziwość fotografii, sugerując, że "Amerykanie po raz kolejny chcą oszukać świat".
Nie wszyscy są jednak przekonani i w mediach społecznościowych czy forach internetowych pełno jest komentarzy oraz postów podważających prawdziwość fotografii dostarczonych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną.
Przykładowo jeden z użytkowników Twittera twierdzi, że gromada galaktyk SMACS 0723, którą widać na tzw. Pierwszym Głębokim Polu Webba (tak właśnie nazwano zdjęcie zaprezentowane przez Joe Bidena) to w rzeczywistości "komputerowo wygenerowana podróbka". Co więcej, nazwa SMACS jest podobna do angielskiego słowa "scam", co przetłumaczyć można na "oszustwo" — zdaniem tego użytkownika to ostateczny dowód na to, że NASA publikuje fałszywe zdjęcia.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum