Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Równonoce.
Autor Wiadomość
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 20 Marzec 2023, 15:55   Równonoce.

Dzisiaj przypada równonoc wiosenna 2023 roku
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc_wiosenna

Jest to początek wiosny astronomicznej. Początek wiosny kalendarzowej będzie jutro, 21 marca.
Nie ma to nic wspólnego z tak zwaną "wiosną meteorologiczną" (od 1 marca) wprowadzoną dla celów statystycznych. Ale niech tam sobie i "coś takiego" będzie, podobno tolerancja obowiązuje. Zwolenników tej meteorologicznej uprzejmie proszę o wstrzymanie się od polemik, bo (jak wcześniej napisałem) jedno z drugim nie ma nic wspólnego." Każdy sobie rzepkę skrobie" :-D
P.S. Poniżej link o odwiecznych obyczajach związanych z równonocą wiosenną.
https://www.vogue.pl/a/ro...zenia-znaczenia
Wolałbym aby ewentualna dyskusja zamiast jałowego sporu o "wyższości" :rotfl: wiosny meteorologicznej nad astronomiczna i vice versa skierowała się właśnie w stronę rozmowy o wierzeniach, obyczajach i obrzędach związanych z równonocami wiosennymi.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12225
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 20 Marzec 2023, 23:51   

Co ciekawe, tak naprawdę to z naszego ziemskiego punktu widzenia równonoc mamy już za sobą, gdyż za sprawą zjawiska załamania światła w atmosferze, Słońce pozornie widoczne na niebie trochę dłużej niż wynika to z efemeryd pokonało długość nocy już kilka dni temu :) Czyli możemy mieć nawet pięć rodzajów początku wiosny :D Ale najważniejsze, że za chwilę już nikt z nas nie będzie miał wątpliwości co do tego, jaka pora roku trwa :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15639
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 21 Marzec 2023, 01:42   

Trochę się zaczynam martwić najbliższymi dniami- raczej nie będzie jakichś bardzo wygórowanych temp. dziennych (wiele zależy od tego, kiedy się opady w ciągu dnia pojawią, to może mieć spore znaczenie) :-( , ale jaka się anomalia wytworzy, to boję się myśleć... :cry:

Jak noce mają wynosić po ok. +10 C, to jednak w ciągu dnia nie powinna temp. przekraczać +15 C... :-(
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Marzec 2023, 06:32   

PiotrNS napisał/a:
Co ciekawe, tak naprawdę to z naszego ziemskiego punktu widzenia równonoc mamy już za sobą, gdyż za sprawą zjawiska załamania światła w atmosferze, Słońce pozornie widoczne na niebie trochę dłużej niż wynika to z efemeryd pokonało długość nocy już kilka dni temu :) Czyli możemy mieć nawet pięć rodzajów początku wiosny :D Ale najważniejsze, że za chwilę już nikt z nas nie będzie miał wątpliwości co do tego, jaka pora roku trwa :)


Portal Twoja Pogoda to wyjaśnił, ale jak zwykle w click-baitowym stylu :-D

https://www.twojapogoda.p...marzanny-jutro/
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
Antyfan muchowca


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 176 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7570
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 21 Marzec 2023, 08:42   

PiotrNS napisał/a:
Czyli możemy mieć nawet pięć rodzajów początku wiosny :D


Jeszcze jorgusiowa wiosna, która na ogół zaczyna się na dobre dopiero w maju, albo i w czerwcu, bo nie ma dla niej miejsca na grunciaki i średnie poniżej 10 st xd
_________________
2024 jest chory
 
     
pawel 
Moderator
fan 1 stycznia 2023



Hobby: Meteorologia
Pomógł: 26 razy
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lis 2019
Posty: 5409
Miejsce zamieszkania: Kasina Wielka
Wysłany: 21 Marzec 2023, 09:57   

jorguś napisał/a:
wiosna, która na ogół zaczyna się na dobre dopiero w maju, albo i w czerwcu


To już jest ta powszechnie pojmowana wiosna :mrgreen:
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 21 Marzec 2023, 17:34   

pawel napisał/a:
jorguś napisał/a:
wiosna, która na ogół zaczyna się na dobre dopiero w maju, albo i w czerwcu


To już jest ta powszechnie pojmowana wiosna :mrgreen:

Jeśli chodzi o rozkwit przyrody, to możemy mówić już o pełni wiosny (fenologicznej) a nawet o jej schyłku na rzecz lata. https://www.wlin.pl/natur...czne-pory-roku/
Ale miało być o obyczajach związanych z powitaniem wiosny, a jest tak jak zwykle, co prowadzić może do nieporozumień. :dobani:
P.S. Kochana młodzieży, jak Wam udał się "DZIEŃ WAGAROWICZA" :?: To nowa świecka tradycja :-D
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12225
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 21 Marzec 2023, 18:38   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Ale miało być o obyczajach związanych z powitaniem wiosny, a jest tak jak zwykle, co prowadzić może do nieporozumień.

Przecież piszemy spokojnie o tym, jak wiele rodzajów poszczególnych pór roku możemy wyróżnić według wielu kryteriów, a także jak zjawisko załamania światła przekłamuje nam równonoc :) Z porami roku jest trochę tak jak z pojmowaniem roku jako takiego. Generalnie, globalnie pojmowany nowy rok przypada 1 stycznia, ale mamy też np. rok podatkowy, rok obrotowy, rok liturgiczny czy rok szkolny :) Moja ciocia mówiła mi kiedyś, że w czasach jej dzieciństwa większe znaczenie niż początek "prawidłowego" roku, miał 1 września - niósł nowe wyzwania, nowe rzeczy do nauki, nowe znajomości, nowe szkolne przygody itd. :) A w styczniu po prostu zmieniała się cyferka w dacie rocznej.

Co do Dnia Wagarowicza, to dzisiaj mało brakowało i niechcący bym go obchodził :mrgreen: Przed południem miałem na uczelni zajęcia o których pamiętałem, ale zapomniałem o kontrolowaniu czasu i w pewnym momencie spostrzegłem, że zostało mi niecałe pół godziny (a zawsze chodzę na nogach i mam w to miejsce dokładnie 1,8 km). Szybko się ubrałem i wyszedłem mając do rozpoczęcia ćwiczeń zaledwie ok. 18-19 minut, ale zdążyłem :jupi: Chociaż po tempie z jakim się poruszałem wnioskuję, że chyba powinienem zainteresować się chodem sportowym ;)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 21 Marzec 2023, 20:25   

Skoro już chcesz dyskutować o terminach, to chyba wiesz, że wiele z nich wiąże się z jakimiś wydarzeniami (np. Święto Kobiet lub Dzień Wojska Polskiego), niektóre ze zjawiskami przyrodniczymi, tak jak astronomiczne pory roku, a także chrześcijańskie święto wielkanocne. (podczas Soboru Nicejskiego w 325 roku przyjęto zasadę, że Wielkanoc będzie się obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przy czym za początek wiosny przyjęto równonoc wiosenną).
Jednak wiele dat jest umownych. Tak jest na przykład z Bożym Narodzeniem https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/12/25/prawdziwa-historia-bozego-narodzenia/
oraz Nowym Rokiem. Nasza cywilizacja przyjęła datę 1 stycznia, ponieważ nasz kalendarz pochodzi od kalendarza rzymskiego ostatecznie zredagowanego przez Juliusza Cezara, a potem nieco zmodyfikowanego (chodzi o ilość lat przestępnych) przez papieża Grzegorza XIII w XVI wieku n.e.
W republice rzymskiej , a potem w cesarstwie w dniu 1 stycznia następowała zmiana pary konsulów, których kadencja wynosiła jeden rok. I to była jedyna przyczyna przyjęcia tej daty za początek roku. Także daty kalendarzowych pór roku są datami umownymi, przybliżeniami kalendarzowymi (chodzi o stałość dat) pór astronomicznych. A daty meteorologiczne też są umowne, ustalone dla celów statystycznych. Także daty początków roku szkolnego lub akademickiego są umowne. Co daty nowego roku, to jest ich wiele, nowy rok chiński, muzułmański, żydowski , zresztą po co wymieniać wszystkie. W każdym razie wejście Słońca w PUNKT BARANA astronomowie wyliczyli co do minuty. W tym roku była to godzina 22:24 w dniu 20 marca. Tak samo jest z innymi punktami zodiaku wyznaczającymi astronomiczne pory roku. Ale kto chce może "honorować" kalendarzowe (tak jak większość polskiego społeczeństwa) a także meteorologiczne. Bo fenologiczne nie wiążą sią z żadnymi konkretnymi datami.
https://www.wlin.pl/natur...czne-pory-roku/
pawel napisał/a:
jorguś napisał/a:
wiosna, która na ogół zaczyna się na dobre dopiero w maju, albo i w czerwcu


To już jest ta powszechnie pojmowana wiosna :mrgreen:

Ale kiedy (chodzi o datę) ona sią zaczyna :?: Jak pisałem wyżej dodając link fenologia nie ustala początków ani końców poszczególnych pór roku.
Bo dla fanów meteorologicznych statystyk zaczyna się ona 1 marca, dla fanów astronomii co roku inaczej (początek astronomicznej wiosny zazwyczaj przypada na 20 lub 21 marca, ale może też zdarzyć się, że zaczyna się ona 19 marca lub 22 marca), a dla całej reszty Polaków 21 marca. I nie ma o co "kruszyć kopii" :-D
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12225
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 21 Marzec 2023, 22:58   

zgryźliwy tetryk napisał/a:
Bo dla fanów meteorologicznych statystyk zaczyna się ona 1 marca, dla fanów astronomii co roku inaczej

Czyli najtrudniej być fanem meteorologii i fanem astronomii w jednej osobie :D Ale uznaję i ten i ten podział. Czasami łatwiej mi się operuje meteorologicznym, bo mogę od razu w pierwszym skojarzeniu przypisać konkretny miesiąc do pory roku, ale myśląc o niebie i jego mechanice, jako daty początku pór roku przyznaję to, co ukazują nam przesilenia, Punkt Barana i Punkt Wagi :ok: Kłótni nie planuję :D
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,3 sekundy. Zapytań do SQL: 11