Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Nietypowe mapy
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12226
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 27 Marzec 2023, 11:49   Nietypowe mapy

W tym wątku będziemy umieszczać ciekawostki o świecie i różnych krajach w formie niestandardowych map ukazujących różne rzeczy budzące zainteresowanie, a czasami zdziwienie. Okazuje się, że jest to bardzo przystępny i klarowny sposób przekazywania wiedzy :)

Na początek - porównanie pokazujące jak szalenie długim krajem jest Chile:



Gdyby najdalej wysunięty na północ punkt Chile umieścić w analogicznym punkcie Polski, tj. przylądku Rozewie, południowy kraniec tego kraju znalazłby się w... Czadzie.

To mapka pokazująca osobliwości wynikające z kulistego kształtu Ziemi. Tak wygląda najkrótsza droga z Ułan Bator w Mongolii do Santiago w Chile. Linia ta jest jednak tylko teorią, bowiem żaden istniejący samolot (nawet mający trafić do eksploatacji Airbus A350-1000XLR) nie jest zdolny do przemierzenia takiego dystansu bez międzylądowania.



Średnie spożycie kawy w krajach Europy. Szczerze myślałem, że Polska będzie się bardziej wyróżniać na tle innych państw, bo na przykładzie swoich znajomych widzę, że bez kawusi ani rusz :mrgreen: Bardzo zaskoczyła też Turcja.



Średni męski wzrost w poszczególnych państwach. Tylko jako Portugalczyk lub Turek znalazłbym się powyżej normy ;)



Najbardziej popularne nazwiska - jak widać, typowego obywatela naszego kraju powinniśmy nazywać raczej Jan Nowak zamiast Jan Kowalski ;)



Mapa handlu w niedziele. Kolor zielony oznacza swobodę funkcjonowania supermarketów, a niebieski ograniczenie czasu ich otwarcia:



Zagęszczenie linii kolejowych na 1000 km2 powierzchni:



Rok otwarcia pierwszej restauracji McDonald's w różnych krajach. Wyróżnia się tutaj Bośnia i Hercegowina, gdzie pierwszego Maka otwarto dopiero w 2011 roku:



Najpopularniejsze przeglądarki wśród użytkowników Internetu w 2012 i 2022 roku. W tym pierwszym ja korzystałem z Google Chrome, a w drugim - z Safari.



Na koniec - najpopularniejsze jedzenie uliczne w poszczególnych państwach :) Mam nadzieję, że hot-dogi z Żabki nie wyprą tradycyjnych zapiekanek :mrgreen:

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15643
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 27 Marzec 2023, 12:15   

Fajne mapy, na techpedii podobne widuję. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
Antyfan muchowca


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 176 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7570
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 28 Marzec 2023, 08:30   

To, że Chile jest aż tak długie to wiedziałem, ale jednak, że jest to równowartość odległości między Bałtykiem, a Czadem dopiero mi rzeczywiście otworzyło oczy na tą skalę :D Ogólnie ta "spłaszczona" mapa naszego globu bardzo wypatrza nasze pojmowanie wielkości państw, bo im bliżej bieguna tym wydają się większe, a im bliżej równika- mniejsze. Jest nawet stronka "The True Size Of", na której można sobie ponanosić na siebie poszczególne państwa i bezpośrednio je w ten sposób porównać. Pamiętam jak nie umiałem wyjść z podziwu, jak potężnym kontynentem jest Afryka.
Zaskoczyła mnie mimo wszystko zapiekanka, byłem pewny że będzie to kebab :D I tak się też pewnie stanie, ale możliwe że dopiero za jakieś kilkanaście lat- jednak pokolenie urodzone powiedzmy przed latami 80-tymi, których młodość przypadła na czas, gdy budek z kebabami w Polsce jeszcze nie było raczej nie jest przekonana do tej formy fast foodów. I rzeczywiście, w tych kebabowych knajpkach rzadko widuje się ludzi choćby w wieku moich rodziców, nie mówiąc już o starszych.
_________________
2024 jest chory
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12226
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 18 Kwiecień 2023, 21:40   

jorguś, ostatnio coraz częściej widuję jak nawet starsi ludzie kupują kebaby, więc pewnie jest to kwestia czasu, o ile turecka potrawa już nie zdobyła palmy pierwszeństwa. Ja już dawno kebsika nie jadłem, ale ostatnio coś chodzi za mną ten smak i chyba przejdę się na Kazimierz :)

A to inna kulinarna mapa :D Który ser jest Waszym ulubionym :?:

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24947
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 18 Kwiecień 2023, 22:12   

PiotrNS, A jest gdzieś zestawienie wzrostu kobiet :?:
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia jesieni :zygacz:

Ogień, który płonął już zgasł, a śmiech zamienia się w strach.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12226
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 18 Kwiecień 2023, 23:37   

FKP, znalazłem taką mapę. Kojarzyłem, że Dunki i Holenderki są bardzo wysokie, zaś najniższe kobiety żyją bodaj w Nikaragui.

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15861
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 19 Kwiecień 2023, 17:12   

Słyszałem, ze jakaś firma produkująca prezerwatywy opublikowała mapę wielkości męskich "ptaszków". Największe były w Afryce, najmniejsze w Azji. Czy to "fake news" czy "świnto prowda" :?: :lol:
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11764
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 19 Kwiecień 2023, 17:35   

zgryźliwy tetryk, częściowo jest to prawda ;-)

:arrow: https://www.worlddata.info/average-penissize.php

 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15861
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 19 Kwiecień 2023, 18:38   

A Afryka i Azja (daleki wschód), podobno dwie przeciwstawne "skrajności" pod tym względem :?:
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12226
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 19 Kwiecień 2023, 18:53   

Mapa chyba specjalnie uwzględnia tylko Europę i nie pokazuje nawet fragmentu Afryki, bo narobiłaby tym wstydu Europejczykom :mrgreen: Chociaż wynik Francji można wytłumaczyć wpływami migrantów z jej dawnych kolonii ;) Ciekawe skąd wziął się taki fenomen u Węgrów.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 10