Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Nawałnica-horror - 24 czerwca 2021 r.
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12223
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 25 Czerwiec 2022, 12:51   

Zdecydowanie to była burza, która wyrządziła u mnie najwięcej szkód - inne kończyły się raczej powierzchniowymi uszkodzeniami, np. 14 sierpnia 2014 poniszczyło nam trochę gałęzi na drzewach, a downburst z 0,1 mm opadu :) 27 sierpnia 2017 powaliła gruby konar dębu w pobliżu nas i od tej pory jest taki niesymetryczny. Rok temu szkody były jednak nieporównywalne z żadną burzą, jaką pamiętam nie tylko ja, lecz i moi rodzice przez całe ich życie. W niektórych miejscach w okolicy było jednak lżej, ponieważ przez brak tak potężnych porywów wiatru, grad padał pionowo i nie demolował w takim stopniu elewacji budynków, jak również pozwalał na jakiekolwiek zabezpieczenie samochodów - zdecydowanie więcej poobijanych jeździło na rejestracjach KN niż KNS, w sumie nadal takie spotykam. W miejscach, które więcej szczęścia miały wtedy, gorsze pod względem zniszczeń były nawałnice z 11 i 15 lipca, skutkujące powodziami błyskawicznymi.

Bartek, ja zajadając się dzisiaj czereśniami jestem zaskoczony, że to drzewo wytrzymało i nie zostało wyrwane z korzeniami. Wiele grubszych, mocniejszych drzew zakończyło tego popołudnia swój żywot. A gdybym stracił tę czereśnię, to już naprawdę byłoby przykro, chyba straciłbym znaczną część sympatii do swojego ogrodu. Po zniszczonej w połowie elewacji nie ma już śladu, a czereśnia nie odrosłaby nam w rok, jeszcze za 10 lat wciąż byłaby niedużym drzewkiem.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15637
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 25 Czerwiec 2022, 17:35   

Bardzo się cieszę, że Twoja czeresieńka przetrwała. ;-) Niech jej ziemia lekką będzie- tzn. wystarczająco ciężką, byleby się tylko nie przewróciła. :jupi:
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12223
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 24 Czerwiec 2023, 16:57   

Dokładnie dwa lata temu, o godzinie 16:57 na mój dom i ogród zaczęły spadać potężne gradowe kule. Rocznica najpotężniejszej nawałnicy w moim dotychczasowym życiu upływa przy zdecydowanie innej pogodzie. Tym razem dzień św. Jana upływa przy pełnym zachmurzeniu, więc w sumie jest podobieństwo do sytuacji z 2021 roku. Tym razem jednak wiatr nie zgina drzew wpół, szyby z okien lecą tylko w "Supermocach", a nie w wyniku bombardowania gradem, zaś deszcz jest spokojny. Nigdzie nie schodzi trąba powietrzna, a tam gdzie wystąpiła, nie ma po niej śladu.
24 czerwca 2021 roku to jednak dla mnie jeden z najbardziej niezapomnianych dni. To, co wyczyniła wtedy pogoda, przekroczyło wszystko, co widziałem wcześniej i życzyłbym sobie, abym nie widział takiego tajfunu jeszcze dużo dłużej.
Z kolei sama data 24 czerwca staje się dla mnie coraz ważniejsza. Zauważyłem, że na przestrzeni lat niejednokrotnie tego dnia działo się coś ważnego, coś co pamiętam. Zarówno dobre, jak i złe rzeczy. Dzisiaj też stało się coś nowego. Wprawdzie to drobna rzecz, wręcz symboliczna, ale dobra :) Ciekawe jak będą upływać kolejne rocznice potężnej nawałnicy, ale pewne jest jedno - zawsze tego dnia o tej godzinie zatrzymam na chwilę swoje myśli w ich biegu i wspomnę ten moment, kiedy wśród jednego wielkiego huku, przez który nie przebijały się nawet grzmoty ani alarmy bitych samochodów, patrzyłem jak robi się biało bardziej niż... dobra, nie będę się rozkręcał :)

PS. W tym wszystkim zamieszaniu, pomimo przykrych zniszczeń, cieszę się, że ten niezwykły dzień spędziłem wśród Was na forum, relacjonując to wszystko prawie na żywo i przeżywając całość zjawisk razem z Wami. Nawet w najbardziej newralgicznym momencie pozostawałem zalogowany.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 24 Czerwiec 2023, 20:59   

Taki grad spadł na nasza działkę 29 kwietnia 2017 roku.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12223
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 24 Czerwiec 2023, 22:12   

To na pewno było w kwietniu, nie w czerwcu :?: Końcówka czerwca 2017 była bardzo dynamiczna, podobnie jak trzy lata później (ogólnie w skali kraju). Grad też duży, mam nadzieję że nie narobił szkód.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 25 Czerwiec 2023, 12:39   

Folder wgrany był 29 kwietnia 2017 roku. Możliwe, że w trakcie przenoszenia treści dysku na nowy komputer, (wiązało się to ze zmianą z Windowsa XP na "dziesiątkę") zaszło jakieś "przekłamanie". Ale robił to informatyk z firmy, gdzie kupiłem nowy komputer.
P.S. Co do szkód, to nawet na karoserii auta pozostawił ledwie zauważalne ślady. A (jak przypuszczam pod koniec kwietnia) większość kwiatów jeszcze nie rozkwitła.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12223
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 24 Czerwiec 2024, 17:07   

Dokładnie trzy lata temu z nieba poleciały bryły lodu. Największa i najbardziej niszczycielska nawałnica, do jakiej doszło w regionie za mojego życia i jakiej doświadczyłem. Dziś nie ma już po niej śladu, ale pamięć pozostaje.
Tak jakby na przekór, w każdą jej rocznicę w pogodzie dzieje się nad wyraz spokojnie.

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 11