Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Nasz sprzęt astronomiczny
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 18 Czerwiec 2021, 18:20   Nasz sprzęt astronomiczny

Mój nowy nabytek :-)
Sky Watcher 8 cali na montażu Dobsona.


 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 22 Czerwiec 2021, 23:40   

Świetny nabytek, witam w gronie posiadaczy ośmiu cali :D Z pewnością dużo zobaczysz i będziesz mieć wiele okazji do tego, by zachwycać się pięknem kosmosu :) Piękny teleskop, podobny do mojego GSO, którego uwieczniłem na obserwacjach nocnych i dziennych odpowiednio 4 lipca i 10 września 2018 roku :)



Jak widzisz, swój teleskop stawiam na podeście. Robię tak po to, aby nie pozacierać spodu podstawy, polecam Ci robić tak samo.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 23 Czerwiec 2021, 08:20   

Myślałem nawet nad kupnem Dobsona z 10 calami :-) Niestety tego modelu nie było już w sprzedaży. Za to był dostępny 12", ale taki teleskop jest już za ciężki i za drogi dla mnie ;-)
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 23 Czerwiec 2021, 17:41   

Ja także długo zastanawiałem się, czy wybrać 8 czy 10 cali. Ostatecznie zdecydowałem się na mniejszy teleskop, ale za to z dodatkowym okularem od Explore Scientific i paroma innymi akcesoriami, po czym nieraz miałem wątpliwości co do słuszności mojej decyzji. Teraz jednak nie żałuję. Na moje warunki obserwacyjne 8 cali jest prawie w sam raz - prawie, bo i tak nie ujawni wszystkich swoich możliwości. Obserwując pod dosyć zaświetlonym niebem nie ma co iść w większą aperturę, bardziej opłaca się wykorzystać jak najwięcej walorów tego co mamy. Zbyt duże lustro w połączeniu z zanieczyszczeniem światłem zadziałałoby jak miecz obusieczny i skupiłoby też to "złe" światło, psując obserwacje.
Zresztą różnica między 8 a 10 calami nie jest podobno znaczna. Przeskok jest między 8 a 12, ale dla mnie w chwili zakupu "ósemki" to też był za drogi i duży sprzęt. Kupię sobie taki jak będę już naprawdę dorosły i ewentualnie będę dysponował jakąś rezerwową, ciemniejszą miejscówką oraz grubszym portfelem ;)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 23 Czerwiec 2021, 17:56   

Ja mieszkam niestety w regionie gdzie zanieczyszczenie świetlne jest największe. Ale z drugiej strony, mieszkam na zachodnim skraju konurbacji, oraz moja działka znajduje się bliżej przedmieść niż centrum. Więc mimo wszystko jestem na nieco bardziej uprzywilejowanej pozycji niż np. mieszkańcy centrum Katowic.

Co do podstawy, to zauważ, że mój teleskop stoi na trzech małych nóżkach (jedną z tych nóżek widać na ostatnim zdjęciu) - u Ciebie z tego co widzę nie ma takich nóżek :-)
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 14 Sierpień 2021, 06:58   

Zrobiłem zdjęcia dwóch moich teleskopów - jeden z nich to Celestron NexStar 4SE, którego kupiłem w kwietniu 2016, a drugi to już wiecie jaki, gdyż go pokazywałem w pierwszym poście ;-)





 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 16 Lipiec 2023, 22:11   

W piątek mój zasób sprzętu astronomicznego uległ powiększeniu :D To lornetka Delta Optical Extreme ED 15x70, którą kupiłem w sklepie internetowym Delta Optical razem ze statywem. Instrument jest ciężki, więc bez podparcia ani rusz (zwłaszcza przy obserwowaniu gwiazd).







Ostatniej nocy przetestowałem lornetkę i jestem bardzo zadowolony. Optyka jest bardzo dobra - obraz ostry, wyrazisty, a aberracja chromatyczna mała. Zdumiewa ilość obiektów widocznych bez problemu i wyraźnie - zaobserwowałem Mgławicę Laguna w Strzelcu (pierwszy obiekt "upolowany" nowym sprzętem), Galaktykę Andromedy, Galaktykę Trójkąta (widoczna "zerkaniem", przyda sie lepsze niebo), galaktyki M81 i M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy, Podwójną Gromadę w Perseuszu (cudo!), gromady otwarte gwiazd M52 i M103 w Kasjopei, gromadę "Wieszak" w Lisku i gromadę M18 w Strzelcu. Zerknąłem także na Saturna, który w tej lornetce ma wrzecionowaty kształt - widać, że coś z nim jest nie tak ;)
Generalnie - wspaniałe obserwacje i już nie mogę się doczekać następnych :D
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 16 Lipiec 2023, 22:31   

Może spróbujesz zaobserwować to: https://tech.wp.pl/w-kosmosie-wybuchla-najjasniejsza-od-10-lat-supernowa-mozesz-ja-zobaczyc,6902255678343840a
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 16 Lipiec 2023, 22:39   

Spróbuję, chociaż nie wiem czy bym ją rozpoznał na tle innych gwiazd - taka supernowa wygląda z naszej perspektywy jak zwyczajny świecący punkcik. Co innego pozostałość po supernowej, jak Mgławica Krab (M1) w gwiazdozbiorze Byka, którą będę podziwiać w sierpniu, wrześniu i później :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 17 Lipiec 2023, 17:13   

Super nabytek :-)
A ja w tym roku jeszcze nie przeprowadzałem obserwacji astronomicznych. Raczej nie z powodu na wygasanie mojej pasji do astronomii, tylko raczej ze względu na brak chęci i motywacji.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 11