Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Chwile grozy - 29 sierpnia 2023 r.
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12222
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 00:06   

To prawda, ale rola burz, które występująz reguły w ciepłej masie powietrza i potrafiąstosunkowo szybko i efektywnie nawodnić teren przy utrzymaniu wysokiej temperatury zarówno w krótszym jak i dłuższym horyzoncie czasowym, także jest istotna. Opady wieloskalowe nie zawsze dają tyle, ile byśmy oczekiwali, a występują często przy chłodzie, w stanie pewnego rodzaju uśpienia lata. Solidna ulewa w upalnym okresie to z kolei jakby zastrzyk energii dla przyrody. Oczywiście, ten rodzaj zjawisk ma swoje poważne wady, ale częściej przynosi jednak korzyści.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 01:26   

Oczywiście też z takiej formy jest nawodnienie ;-) , ale pojawiają się również większe nierówności. :-( :cry:
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15844
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 14:48   

PiotrNS napisał/a:
To prawda, ale rola burz, które występują z reguły w ciepłej masie powietrza i potrafi stosunkowo szybko i efektywnie nawodnić teren przy utrzymaniu wysokiej temperatury zarówno w krótszym jak i dłuższym horyzoncie czasowym, także jest istotna. Opady wieloskalowe nie zawsze dają tyle, ile byśmy oczekiwali, a występują często przy chłodzie, w stanie pewnego rodzaju uśpienia lata. Solidna ulewa w upalnym okresie to z kolei jakby zastrzyk energii dla przyrody. Oczywiście, ten rodzaj zjawisk ma swoje poważne wady, ale częściej przynosi jednak korzyści.

Chwilowy nadmiar zawsze jest szkodliwy. Większość wody spływa powodując nawet podtopienia, także wypłukuje z gleby elementy odżywcze wyjaławiając ją, a tylko niewielka część pozytywnie nawilża glebę. Czyli więcej szkód niż pożytku. Gdy dodać do tego szkody spowodowane przez wicher, oraz pioruny, to mamy pełen obraz "rezultatów" burzy. Najkorzystniejsza jest długotrwała plucha, czyli drobny deszczyk.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 22:23   

Z burzy najbardziej zyskują albo obszary znajdujące się w samym jej sercu- tacy opadowi szczęściarze można by powiedzieć (choć z drugiej strony najwięcej też tracą, jak się rzeczywiście weźmie pod uwagę skutki w przyrodzie) :-( , albo dla odmiany znajdujące się dostatecznie daleko od strefy wyładowań- że nie są one uwzględniane w rejestrze opadów i burz: trwa sobie spokojny, suchy dzień, jednak bez stanu zagrożenia. :-( ;-)

Najgorsza moim zdaniem sytuacja dotyczy terenów znajdujących się na jej przedpolu- że grzmoty i błyski o nie zahaczają (i formalnie w zapiskach meteorologicznych pojawia się informacja, że była burza), ale z opadami jest jedna wielka kicha, co najwyżej symboliczny opad. :-( :cry:

Niestety w takich sytuacjach trzeba myśleć kategoriami typu "0-1"- wariant pośredni to żaden w moim odczuciu kompromis. :-( :cry:
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 22:34   

To wszystko też pewnie tłumaczy, czemu w półroczu ciepłym jestem zwolennikiem dwóch skrajnych opcji, ale myślę, że bardziej sprawiedliwych: albo słonecznie i sucho wszędzie (jeśli nie w całym kraju, to chociaż w województwie), albo deszczowo, ale przez dłuższą część dnia, przy niższych temp. ;-)

Zimą wiadomo jak bywa ze słońcem, a zwłaszcza w towarzystwie mrozów, ale z reguły wolę pogodę suchą. :-( Opady mogłyby być wówczas wszędzie (poza ewentualnie górami, z racji wysokości i rzeźby terenu) symboliczne, bo tylko się człowiek niepokoi, że albo niewiele lub nic nie dostał albo dla odmiany, że ma ich za dużo na tle reszty.... :-(
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24942
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 22:58   

Długotrwała plucha, zwłaszcza taka siąpiąca i przy lodówce wiosną i latem jest niedozaakceptowania. Wbrew mitowi, burze doskonale nawadniają glebę, szczególnie gdy występują w danym okresie często. Za to siąpienie tylko wkurza i utrudnia cieszenie się latem.
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia jesieni :zygacz:

Ogień, który płonął już zgasł, a śmiech zamienia się w strach.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 7 Styczeń 2024, 23:15   

Wraz ze wzrostem temp. rośnie zapotrzebowanie na znaczne sumy opadów, ale takie "połowiczne" niewiele pomagają. ;-) :-( Wówczas gdy się pojawia się więcej burz, trzeba się upewnić, że nie będą za każdym razem celować w te same miejsca, tylko jednak wybiorą inne, te bardziej znajdujące się w potrzebie... :-(
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15844
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 8 Styczeń 2024, 22:32   

FKP napisał/a:
Długotrwała plucha, zwłaszcza taka siąpiąca i przy lodówce wiosną i latem jest niedozaakceptowania. Wbrew mitowi, burze doskonale nawadniają glebę, szczególnie gdy występują w danym okresie często. Za to siąpienie tylko wkurza i utrudnia cieszenie się latem.

Dla porównania. Czy przy ręcznym zmywaniu rozkręcasz kran "na full", czy na niewielki strumień :?: . Woda która spływa bezużytecznie po prostu się marnuje. Tak samo jest z wodą z ulewnego deszczu. Więcej z niej szkody niż pożytku. Z wyschniętej gleby spływa błyskawicznie, a nawadnia w głąb na kilka milimetrów, wiem to z praktyki. Natomiast długotrwałe, ale nie intensywne nawadnianie przy plusze wnika znacznie głębiej. Miłe jest wylegiwanie się na słonku, ale i deszczyk, a nie ulewa daje dużo pożytku, zwłaszcza długotrwały.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12222
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 1 Październik 2024, 19:31   

Ale historia... Tak jak napisałem w opisie sytuacji, na początku burzy z 29 sierpnia 2023 r. doszło do nietypowej, groźnej sytuacji. Chwilę po tym, jak w pobliżu domu uderzył piorun, w domu dało się wyczuć swąd spalenizny. Około 30 sekund po tej elektrycznej bombie był subtelny i np. ja go jeszcze nie czułem, ale chwilę później stał się ewidentny. W domu myśleliśmy, że telewizor w sypialni rodziców się spalił, ale kiedy sprawdziliśmy go po burzy, wszystko działało idealnie. Koło gniazdek elektrycznych też zero śladów. Zapach się ulotnił i zapomnieliśmy o sprawie.

Minął rok. W domu szykujemy się do kapitalnego remontu wnętrza. Ekipa przyjedzie pojutrze, a dzisiaj wynosiliśmy meble, demontowaliśmy wszystkie lampy, półki i barierki, ogólnie wyczyściliśmy sporą część domu.
Kiedy zdjąłem lampę przymocowaną do sufitu w korytarzu na piętrze, aż się przestraszyłem. Drewniana obudowa lampy była od środka cała osmalona, a w jednym miejscu wręcz nadpalona. A to jest dokładnie to miejsce, w którym podczas tej nawałnicy smród spalenizny był najmocniej odczuwalny.

Jak to możliwe :shock:
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 1 Październik 2024, 20:36   

Dlatego dziwię się ludziom, którzy z wielkim entuzjazmem podchodzą do burz- piorun przypadkowo, bez większych przemyśleń sobie wybiera ofiary ataku. :-( Tak bardzo ubolewam jak byle drzewo z okolicznej polany leci, ale z dwojga złego nie ma co opowiadać: dużo lepiej że ono znajduje się na celowniku, niż np. dom mój (a właściwie moich Rodziców) lub domy wielu innych sąsiadów... :-(

Wiem, lekkomyślny jestem- nie wyłączam światła, elektroniki, ogólnie prądu w dni, w które występuje zagrożenie (więc średnio statystycznie co 3-4 dni między czerwcem a sierpniem)... :-( Ale w sumie Bóg jest miłosierny i dzieje się święto, gdy na terenie osiedla Łokietka w Zielonkach pojawiają się wyładowania ;-) (co innego już ma miejsce jeszcze bliżej lotniska, np. obszar takiej IKEI [sklepu], Galerii Bronowice czy centrum handlowego Factory i Hotelu Witek- tam już lubi się sporo krzyżyków gromadzić- ale z drugiej strony tam już dominują budynki przemysłowe nad zabudową mieszkaniową). :-( ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10