Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Rzeczy, które zniknęły z naszego życia
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11758
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 22 Styczeń 2024, 10:39   Rzeczy, które zniknęły z naszego życia


https://www.youtube.com/watch?v=ZNcSc1f8TFc


https://www.youtube.com/watch?v=rCzdN-83Lpk

Źródło :arrow:
Planeta Faktów
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15848
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 22 Styczeń 2024, 16:53   

A wypożyczalnie kaset video :?:

A rumuńscy żebracy :?:

A "ruskie" handlujący na polskich targowiskach :?:

Wcześniej to Polacy handlowali w Niemczech i na Węgrzech.
Może ktoś coś tu doda, bo naprawdę jest co :lol:
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24945
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 22 Styczeń 2024, 19:42   

U mnie w domu zniknęły swego czasu telewizory i monitory z "dupą".
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia jesieni :zygacz:

Ogień, który płonął już zgasł, a śmiech zamienia się w strach.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15848
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 22 Styczeń 2024, 20:58   

FKP napisał/a:
U mnie w domu zniknęły swego czasu telewizory i monitory z "dupą".
Ja za to taki telewizorek (kolorowy Grundig 14 cali) mam na działce. Z dekoderem rzecz jasna. Wcześniej w mieszkaniach powszechne były telewizory monochromatyczne.


To zaś jest wspomnienie ze szkoły podstawowej.
Pisało się takimi obsadkami ze stalówkami:

Maczało się je w kałamarzu z atramentem.

Pismo suszyło się arkusikiem bibuły. Używanie wiecznych piór i długopisów było w szkole zabronione. Zresztą długopisy zwane wtedy "piórami kulkowymi" dostępne były tylko w Pewexie.
A w biurach pisali na takich maszynach:

Liczono na takich "kręciołkach"
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15628
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 10:39   

Pamiętam jak za dzieciaka rozwiązywałem krzyżówki w gazecie telewizyjnej i można było w ramach nagrody zdobyć wówczas wypasiony telefon (np. HTC HD2 rzuca mi się w oczy jako model) albo telewizor czy komputer (już oczywiście monitory były LCD lub Plasmy, CRT po ok. 2005 r. przestawały ewidentnie uchodzić za wypas). ;-) Rzeczywiście też dostrzegłem, że odnośnie barw wracamy w pewnym sensie do przeszłości (czasy międzywojenne), kolory tęczy czy pastelowe nie są przez nas tak lubiane jak kiedyś. :-( Komórki kiedyś miały naprawdę mało do zaoferowania, ale ludzie potrafili się z nich cieszyć i wydobyć skarby w nich obecne. :-( Dzisiaj nasze urządzenia mają dużo więcej możliwości, które już tak bardzo nie doceniamy i nie robią na nas dużego wrażenia. ;-) :-(

Pamiętam że siedziba główna sklepu Tesco znajdowała się niedaleko centrum Krakowa- bliżej osiedla Ruczaj- nie wiedziałem jednak, że udziały zaczęły spadać na rzecz rozwoju sieci Biedronka, a firma została kupiona przez sieć Netto. ;-) Mleko w folii też sobie przypominam, że Dziadkowie głównie kupowali, my już regularnie mieliśmy kartony. ;-) Lody z jogurtów były swego rodzaju hitem, ale sam nie mogę sobie przypomnieć, bym je robił. ;-) Co do budek, to u mnie też obok osiedlowego sklepu czy na rynku w Zielonkach m. in. znajdowały się takie wypasione budki- trochę szkoda, bo to fajne udogodnienie było. ;-)

Wypożyczalnie kaset wideo rzeczywiście szybko zaczęły zanikać z uwagi na spadek popularności kaset VHS. ;-) Jednak w obecnych czasach nawet napędy DVD przestają być atrakcyjne, dlatego właściciele nawet rezygnują z prowadzenia wypożyczalni filmów z płytami DVD- wszystko przez fakt, że od ponad 10 l. działają internetowe serwisy na życzenie zarejestrowanego klienta. ;-) :-( Chociaż pamiętam że w latach ok. 2010-2015 nawet chyba nie trzeba było mieć rejestracji, a co dopiero płacić, wystarczyło samo posiadanie aplikacji strumieniującej wideo. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
Ostatnio zmieniony przez Bartek617 23 Styczeń 2024, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15848
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 16:22   

Ja pamiętam jak mama prała bieliznę w balii, przedtem gotowała ja w kociołku na kuchni. Potem balie zastąpiła pralka Frania. (zdjęcia z netu)



Bieliznę suszyła na strychu kamienicy. Wyschniętą bieliznę ojciec zanosił do magla.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15628
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 18:10   

Ja tam się cieszę, że z czasem powstały wynalazki, które sprawiły, że nasze życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. ;-) Zamiast pisania piórem w kałamarzu i ryzykiem rozlania się atramentu na papierze (wymazywacz czy tzw. korektor by z taką większą plamą sobie na pewno nie poradził) lepiej się pisze takim piórem kulkowym (z nabojami w środku) lub długopisem, nawet jak w tym drugim narzędziu tusz jest trudny do wymiany. :-( Maszyny do pisania też raczej byłyby w dzisiejszym świecie wielką zmorą, która napełnia frustracją i rezygnacją: jak popełniłbyś błąd (nawet najmniejszą pomyłkę), to musiałbyś zaczynać tworzenie dokumentu od nowa: nie to co w komputerze, gdzie wystarczy, że się użyje klawiszy Backspace, Delete czy skrót Control+Z do cofnięcia niepożądanej treści. :-( Rzecz jasna telewizory czy komputery nowoczesne też wydają się dużo bardziej atrakcyjne, mimo że niektóre modele są niedopracowane lub łatwo podatne na usterki: w dobie wolnego rynku na ogół ilość dóbr czy źródeł informacji góruje zdecydowanie nad ich jakością. ;-) :-( Jedynie przy tych pralkach, żelazkach czy odkurzaczach zdaję się preferować tradycyjne i nieelektryczne metody. ;-) Pierwsze urządzenie ma mnóstwo funkcji i przycisków, za sprawą których człowiek się może pogubić, a wówczas przez naszą nieuwagę z naszymi ubraniami mogą podziać się cuda, drugi sprzęt dodaje adrenaliny, bo ma się kontakt z gorącą parą wodną i tym samym można łatwo się nabawić poparzenia przy odrobinie nieostrożności, trzecie z kolei niby nie jest skomplikowane ani niebezpieczne w obsłudze, ale zużywa dużo prądu i ma kłopot z dotarciem w ciasne miejsca (wtedy szczotka ze zmiotką wydają się dla mnie przynajmniej niezrównane). ;-) :-(
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15848
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 18:54   

Takim kamerkami kiedyś nagrywano filmiki na taśmie światłoczułej 2X8 mm. Trzeba ją było potem wywołać . Także skopiować na pozytyw, chyba ,że była to "taśma odwracalna"


A to rzutnik do bajek i slajdów.

To patefon na korbkę. Płyty (szelkowe) kręciły się z prędkością 78 obrotów na minutę.

Zostały wyparte przez radioadaptery:

A potem przez popularne Bambina.




Kto z was słuchał muzyki z kaset magnetofonowych na walkmanie (oczywiscie przez słuchawki) :?:
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15628
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 21:22   

No kamerki czy odtwarzacze muzyczne były jakie były, też raczej nie czuję sensu większego rozwodzenia się nad porównaniami względem obecnych w kwestii ich potencjału, bo to praktycznie niebo a ziemia. ;-)
Ale fakt faktem takie naprawdę porządne (nawet z dzisiejszego punktu widzenia) aparaty już dobre kilkadziesiąt lat zaczęły rozpowszechniać się na rynku, jeśli chodzi o elektronikę. ;-)
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15848
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 23 Styczeń 2024, 22:05   

Może ktoś z Was pił kuflowe piwo z budki :?:

A "gruźliczankę" z saturatora :?:

Może sodówkę z syfona :?:

A może "przkąszał" "małe co nieco" w barze mlecznym :?:

Może kiedyś jechał pociągiem parowym :?:
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,25 sekundy. Zapytań do SQL: 11