Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka CookiesDowiedz się więcejCyberbezpieczeństwoOK
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 130 razy Wiek: 25 Dołączył: 01 Maj 2019 Posty: 12352 Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2 Luty 2020, 17:19 Niebo w lutym 2020
Witam Jako że astronomia jest nie od wczoraj moją pasją, a nocne wpatrywanie się w niebo - jedną z ulubionych rozrywek, wypada mi trochę rozruszać tę część forum i zapoczątkować comiesięczną serię pokazującą, co w niebie piszczy.
Rozpoczęliśmy luty, zwany przeze mnie czasami miesiącem światła. Wydłużanie się dnia i zwiększanie wysokości górowania Słońca nad horyzontem staje się bowiem bardzo wyraźnie. W lutym długość dnia zwiększy się bowiem dość znacznie - z 9h20m do 11h w Krakowie, 9h9m do 10h54m w Łodzi i z 8h50m do 10h47m w Gdańsku (niemal dwie godziny więcej).
Na wysokim niebie w lutym dominować będą oczywiście gwiazdozbiory zimowe. Wczesną nocą (na poniższej grafice godzina 20:00) w pierwszej części miesiąca, na zachodzie będą widoczne jeszcze niektóre konstelacje jesienne jak Perseusz, Andromeda czy Pegaz.
W centralnej części nieba przez niemal całą noc dominować będą gwiazdozbiory kojarzące się nieodłącznie z zimą, przede wszystkim król myśliwych Orion, wraz z otaczającymi go Małym i Wielkim Psem oraz Bykiem, na którego Orion bierze zamach maczugą. Warto zwrócić uwagę na Trójkąt Zimowy, który tworzą trzy jasne gwiazdy - Betelgeza, Procjon i Syriusz (najjaśniejsza po Słońcu gwiazda na nieboskłonie). Wszystkie są podpisane na poniższym zdjęciu.
Ponad Trójkątem Zimowym połyskują znane astronomiczne symbole mitologicznych bliźniąt - Kastora i Polluksa. To graniczne miejsce sfery niebieskiej jeśli chodzi o gwiazdozbiory zimowe, bowiem w środku nocy na wschód od Bliźniąt będą pojawiać się już wiosenne układy gwiazd. Już na początku lutego, późnym wieczorem nad północnym horyzontem pojawiać się będzie jedna z najjaśniejszych gwiazd - Arktur, Gwiazda Wiosenna. Wraz z biegiem nocy razem z nim na coraz lepszej wysokości nad horyzontem pojawiać się będą konstelacje Lwa, Warkocza Bereniki i Wolarza, coraz śmielej spychające z nieba gwiazdy zimowe.
W drugiej połowie nocy na niebie zapanuje już wiosna. Na pełną dominację gwiazdozbiorów wiosny pod koniec miesiąca lutego będziemy musieli czekać krócej, bowiem już o północy Lew będzie połyskiwać niemal w zenicie, a Spika, najjaśniejsza gwiazda konstelacji Panny, będzie już wręcz nieśmiało zapraszać na niebo lato. Na północy najważniejszym graczem okaże się heros Herkules. Poniższa grafika obrazuje niebo 2 lutego o 2 w nocy - 29 lutego będzie tak wyglądało już o północy.
Słońce rozpoczęło miesiąc w gwiazdozbiorze Koziorożca, a zakończy go w Wodniku. W ciągu tego miesiąca wysokość górowania naszej Dziennej Gwiazdy zwiększy się o 10 stopni.
Księżyc 9 lutego znajdzie się w pełni w gwiazdozbiorze Lwa, i to z nim będzie się wiązała znaczna część ciekawych zdarzeń na niebie w lutym. Na ciemne, bezksiężycowe noce musimy poczekać do III dekady miesiąca.
Na luty warto zaplanować obserwacje planet dolnych, czyli tych o orbitach wewnątrz orbity Ziemi, czyli Wenus i Merkurego. Jako że orbita Merkurego jest najkrótsza, planeta zawsze znajduje się blisko Słońca i trudno ją zaobserwować, gdyż pojawia się albo tuż przed wschodem albo tuż po zachodzie Słońca. W lutym 2020 roku Merkury znajdzie się jednak w maksymalnej elongacji zachodniej, co oznacza duże wychylenie od naszej Dziennej Gwiazdy na niebie wieczornym, a tym samym lepsze warunki obserwacyjne. 10 lutego około godzinę po zachodzie Słońca warunki do obserwacji będą najlepsze.
O Wenus wspominać nie trzeba. Siostra Ziemi znajduje się w rewelacyjnym położeniu i przez dwie godziny po zachodzie Słońca króluje na zachodnim niebie, świecąc bardzo jasno. Jej blask stale rośnie, a w tym samym czasie maleje faza. Już przez lornetkę zaobserwować można sierp Wenus o fazie malejącej z 73 do 63%. Wenus zmierza do maksymalnej elongacji, do której dojdzie w kwietniu. Warto zawczasu nacieszyć się takimi widokami na Wenus, bowiem tak korzystne warunki obserwacyjne tej planety zdarzają się tylko raz na osiem lat.
Na niebo wraca Mars oraz gazowe olbrzymy - Jowisz i Saturn. Z biegiem czasu ich widoczność będzie się trochę poprawiała, ale w lutym warunki obserwacyjne tych trzech planet nadal będą bardzo trudne. Pojawiać się będą bowiem, począwszy od Marsa, dopiero nad ranem, o brzasku nisko nad wschodnim horyzontem i prędko zanikną w łunie wschodzącego Słońca. Poniżej planety w połowie lutego o 6 rano.
Odległość Marsa od Ziemi w lutym stale się zmniejsza i pod koniec miesiąca wyniesie już tylko 256 mln kilometrów. Podczas październikowej opozycji znajdzie się w najlepszym położeniu - zaledwie 62 mln km, co uwarunkuje rewelacyjne warunki obserwacyjne. Ale to w październiku.
Gazowe olbrzymy najlepiej będzie obserwować o poranku 20 lutego, kiedy w bliskiej odległości między nimi znajdzie się zmierzający do nowiu Księżyc. A o Uranie w dalszej części.
Małe kalendarium zjawisk astronomicznych:
6 lutego nisko nad północno-zachodnim horyzontem Księżyc zakryje jasną gwiazdę Propus w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Do zakrycia dojdzie o godzinie 3:21, zaś odkrycie nastąpi o 3:56 (godziny są podane dla centralnej Polski, Łódź).
10 lutego Księżyc znajdzie się w pełni na terenie gwiazdozbioru Lwa.
15 lutego w gwiazdozbiorze Wagi Księżyc przejdzie przez ostatnią kwadrę.
18 lutego nad ranem Księżyc znajdzie się blisko Marsa.
20 lutego również nad ranem Srebrny Glob znajdzie się pomiędzy i lekko poniżej Jowisza i Saturna (grafika powyżej).
23 lutego Księżyc przejdzie przez nów.
27 lutego wieczorem nastąpi piękna koniunkcja "młodego" Księżyca z bardzo jasną Wenus. Zobaczymy wówczas światło popielate, czyli efekt oświetlenia nieoświetlonej bezpośrednio przez Słońce części Księżyca przez błękitne światło odbite od Ziemi.
Podczas koniunkcji te dwa ciała niebieskie dzielić będzie na nieboskłonie tylko 6 stopni.
28 lutego, również wieczorem, Księżyc znajdzie się w pobliżu Urana, którego można wypatrzeć przy pomocy lornetki. Poniższa grafika obrazuje jego położenie względem Księżyca i Wenus, dzięki czemu łatwiej będzie go namierzyć.
29 lutego będzie gratką dla posiadaczy teleskopów. Wcześnie nad rabem, nisko nad wschodnim horyzontem, Mars napotka Wielką Gromadę Strzelca - gromadę kulistą M22. Już przy użyciu małego teleskopu będzie można ją rozpoznać, ale należy pamiętać że im później rozpoczniemy obserwacje, tym trudniejsze będą warunki, bowiem jest to czas brzasku. Poniższa grafika obrazuje wzajemne położenie tych obiektów o godzinie 5:32.
Pogodnego nieba! W planach mam jeszcze inną astronomiczną serię, ukaże się już wkrótce
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 137 razy Wiek: 33 Dołączył: 02 Sie 2018 Posty: 11992 Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 4 Luty 2020, 12:20
Fajnie to rozpisałeś.
Ja zacznę obserwacje astronomiczne wiosną. Przymierzam się też do kupna nowego teleskopu, zastanawiam się nad Dobsonem 10" Tylko nie wiem, jaki dokładnie kupić model.
PiotrNS napisał/a:
Jako że astronomia jest nie od wczoraj moją pasją,
No to mamy wiele wspólnego, bo ja także interesuję się astronomią, ale też geografią i meteorologią. Ale pewnie już o tym wiedziałeś
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 130 razy Wiek: 25 Dołączył: 01 Maj 2019 Posty: 12352 Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 4 Luty 2020, 18:21
LukeDiRT napisał/a:
Przymierzam się też do kupna nowego teleskopu, zastanawiam się nad Dobsonem 10" Tylko nie wiem, jaki dokładnie kupić model.
Świetny wybór, ja mam 8'' i już sprawdza się świetnie, a dwa cale więcej to dodatkowe możliwości, zasięg i więcej światła Osobiście bardzo polecam markę GSO, jej teleskopy Dobsona kosztują mniej więcej tyle samo co najbardziej popularne produkty Sky-Watcher Synta, a mają trochę lepszą optykę i lepszy osprzęt. W zestawie jest szerokokątny okular 30 mm typu Erfle'a, wykonany lepiej niż analogiczny wysokoogniskowy okular dodawany do Synt; jak najbardziej wystarczy, mnie bardzo zadowala. Przydatny jest też wiatraczek do chłodzenia lustra, który przyśpiesza ten proces.
Dziesiątka jest jeszcze w miarę mobilna, tuba jest tej samej długości co w 8", tylko trochę grubsza
_________________ Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina
Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16246 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 9 Luty 2020, 17:48
Tej nocy, około 5-tej nad ranem gdy wstawałem na "siusiu" zauważyłem bijący z kuchennych drzwi silny blask Sprawdziłem (już po "mikcji" w WC). Vis-a vis kuchennego okna na wschodzie ponad blokami wisiał wielki lśniący Księżyc (tak zwany "śnieżny").
Fotka z netu.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 130 razy Wiek: 25 Dołączył: 01 Maj 2019 Posty: 12352 Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 9 Luty 2020, 17:50
Przed chwilą udało mi się uchwycić wieczorne niebo z Wenus i dobrze widocznym z powodu maksymalnej elongacji wschodniej Merkurym. Aby go tu dojrzeć, trzeba trochę rozjaśnić ekran, bo posłaniec olimpijskich bogów kryje się w poświacie po zachodzącym Słońcu, dosyć nisko. Jest 17:50 i wciąż bardzo dobrze go widać
_________________ Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina
Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16246 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 9 Luty 2020, 18:41
Jakiś czas temu wzeszedł Księżyc. Nadal duży i jasny.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum