Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka CookiesDowiedz się więcejCyberbezpieczeństwoOK
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16250 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 29 Czerwiec 2024, 21:03
Bartek617 napisał/a:
Ciekawi mnie, jaki byłby rzymski symbol oznaczający zero.
Rzymski system liczenia nie znal liczby "zero". Wynaleźli je Chińczycy, potem Hindusi i Arabowie
Cytat:
W starożytnych Chinach, system liczenia również zawierał w sobie ideę zera, choć było ono traktowane bardziej jako pusta pozycja niż liczba.
**************************************************************
Indie odegrały kluczową rolę w rozwoju zera, jako cyfry w systemie dziesiętnym. To właśnie w Indiach, w manuskrypcie Bakhshali, użyto symbolu przypominającego zero, a matematyk Brahmagupta w VII wieku n.e. sformułował reguły dotyczące arytmetyki z użyciem zera.
W dziele Brahmasphutasiddhanta, którego tytuł można przetłumaczyć jako Odsłona wszechświata, Brahmagupta definiuje zero jako rezultat otrzymany wtedy, gdy liczba jest odjęta od samej siebie – była to najlepsza definicja zera znana w tamtych czasach.
*************************************************************
Przełom nastąpił, gdy zero dotarło do świata islamskiego, gdzie matematycy tacy jak Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi rozwijali wiedzę na jego temat, a następnie przenieśli tę wiedzę do Europy. To wtedy cyfry arabskie zajęły w Europie miejsce cyfr rzymskich. Jest uznawany za jednego z najważniejszych uczonych wczesnego średniowiecza i często nazywany ojcem algebry za jego fundamentalne wkłady w rozwój matematyki.
Jego popularyzujący traktat o algebrze Al-Jabr, opracowany w latach 813–33 przedstawił pierwsze systematyczne rozwiązanie równań liniowych i kwadratowych. Termin „algebra” pochodzi od tytułu jego traktatu.
Do matematyki europejskiej zero wprowadził Leonardo z Pizy.
Cytat:
Leonardo z Pizy, znany bardziej jako Fibonacci, był włoskim matematykiem żyjącym na przełomie XII i XIII w., którego praca miała ogromny wpływ na rozwój matematyki w średniowiecznej Europie. Jego najbardziej znane dzieło, Liber Abaci (Księga Rachunków), opublikowane w 1202 r., wprowadziło do Europy Zachodniej system liczbowy oparty na osiągnięciach hinduskich i arabskich matematyków zwany systemem indyjsko-arabskim.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Ostatnio zmieniony przez zgryźliwy tetryk 2 Lipiec 2024, 20:25, w całości zmieniany 2 razy
Hobby: Inne Pomógł: 326 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16250 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 4 Lipiec 2024, 21:05
Może tak ktoś spróbuje wykonać "pisemne obliczenie" posługując się cyframi rzymskimi O liczbach ujemnych nie wspomnę, gdyż starożytni, a nawet późniejsi matematycy. uważali je za absurdalne. https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/mod/page/view.php?id=53938
Cytat:
Większość europejskich matematyków odrzucała koncepcję liczb ujemnych aż do XVII wieku, chociaż Fibonacci akceptował ujemne rozwiązania w zagadnieniach finansowych, gdzie reprezentowały ujemne salda (rozdział 13 Liber Abaci, rok 1202) oraz straty (w pracy Flos). W tym samym czasie, Chińczycy oznaczali liczby ujemne przez przekreślenie ostatniej niezerowej cyfry liczby. W Europie liczb ujemnych użył Chuquet w XV wieku. Używał ich jako wykładników, nazywając "liczbami absurdalnymi".
Aż do XVIII wieku powszechnie nie uznawano liczb ujemnych i odrzucano ujemne rozwiązania równań jako nie posiadające interpretacji.
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum