Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka CookiesDowiedz się więcejCyberbezpieczeństwoOK
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 235 razy Dołączył: 21 Maj 2019 Posty: 25163 Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 16 Lipiec 2024, 23:43 Jak odróżnić od siebie poszczególne gatunki?
Zakładam ten wątek, bo nie ukrywam, że jestem trochę poirytowany ignorancją niektórych z Was. W szkołach uczy się tyle niepotrzebnych rzeczy, a koniec końców dorosły człowiek nie potrafi odróżnić geparda od lamparta, albo pasikonika od świerszcza xd
Na pierwszy ogień idą popularne prostoskrzydłe, dające koncerty w Polsce.
1. Pasikonik zielony - duży pasikonik o zielonym ubarwieniu (ewentualnie może być koloru słomkowego, żółtego bądź zielonego ze żółtymi odnóżami). Owad skacząc zrywa się do lotu i to najpewniej jego widział Tetryk. Od czerwca do października włącznie, głównie wieczorem i w nocy (niekiedy po południu) słychać jego cykanie, przy czym zachowuje ono ciągłość (nie cyka ciągle, ale po przerwie natychmiast zaczyna robić to ponownie, nieco zmieniając ton). Koncertuje na wszystkich poziomach - trawy, byliny, krzewy aż po najwyższe drzewa. Żaden inny pospolicie występujący przedstawiciel prostoskrzydłych w Polsce nie gra siedząc na drzewach. Wszystkożerny, ale preferuje mięsko.
2. Świerszcz polny - spory owad o czarnym zabarwieniu, przebywający głównie w wykopanych przez siebie norkach. Gra tylko wiosną, od końca marca do przełomu maja i czerwca, jest to symetryczne, ćwierkające cykanie, przy czym nie jest ono ciągłe. Słychać go w zasadzie tylko na terenach otwartych, w miastach raczej nie występuje. Koncerty odbywają się głównie nocą, ale zaczynają już po południu. Wszystkożerny, ale woli zielsko.
3. Koniki polne - duża grupa różnie ubarwionych szarańczaków, które mają krótkie czułki i jedzą wyłącznie trawę. Występują na trawnikach i łąkach, za dnia od lata do jesieni słychać ich cykanie - różni się ono w zależności od gatunku, ale zawsze jest przerywane i zgrzytliwe. Grają tylko wśród niskiej roślinności.
4. Podkrzewin szary - nieduży pasikonik, o szarawym zabarwieniu, niekiedy może być czerwonawy. Gra od czerwca do listopada, jest to krótkie, ostre cykanie - po jednym "cyknięciu" następuje przerwa. Gra w trawie, we warstwie bylin i niekiedy krzewów - maks. do 2 metrów. Wszystkożerny.
5. Podłatczyny - grupa średniej wielkości pasikoników, zielonych, zielono-szarych bądź szarych, mogą mieć skrzydła lub nie. Grają głównie we wysokiej trawie, jest to dźwięk głośny i jednostajny, słychać go tylko przy słonecznej pogodzie od czerwca do października. Wszystkożerny, ale preferuje trawkę.
Oczywiście "grajków" wśród prostoskrzydłych jest znacznie więcej. Niekiedy też niektóre ptaki np. pisklęta pleszek mogą wydawać odgłosy podobne do cykania szarańczaków. Cykady póki co nie występują w naszym kraju powszechnie, więc mało prawdopodobne jest, by ktoś je w ogóle usłyszał.
_________________ Aktualna pora roku: Wczesna zima
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 137 razy Wiek: 33 Dołączył: 02 Sie 2018 Posty: 11990 Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 17 Lipiec 2024, 07:19 Re: Jak odróżnić od siebie poszczególne gatunki?
FKP napisał/a:
Zakładam ten wątek, bo nie ukrywam, że jestem trochę poirytowany ignorancją niektórych z Was.
Ja akurat miałem prawo się zapomnieć, ale niewiedza Tomasza faktycznie mnie trochę zdziwiła.
FKP napisał/a:
W szkołach uczy się tyle niepotrzebnych rzeczy, a koniec końców dorosły człowiek nie potrafi odróżnić geparda od lamparta, albo pasikonika od świerszcza xd
Są również takie osoby, które nie odróżniają gwiazdy od planety
Już nie wspominając o różnicach pomiędzy pogodą i klimatem...
Hobby: Inne Pomógł: 324 razy Wiek: 78 Dołączył: 16 Lut 2019 Posty: 16232 Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 28 Lipiec 2024, 18:05
Ja raczej nie pasjonuję się odróżnianiem poszczególnych gatunków robactwa. Tak jak w Brazylii na to wszystko mówi się BICHOS tak i dla mnie pasikonik, czy też konik polny, albo świerszcz to jedno licho. Jak w piosence Silnej Grupy Pod Wezwaniem:
_________________ 21 grudnia 2024 roku o godz. 10:27 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt Koziorożca (przesilenie zimowe). To początek astronomicznej zimy, która potrwa do 20 marca 2025 roku. Zima kalendarzowa trwa zawsze od 22 grudnia do 21 marca.
Hobby: Większość z wymienionych Pomógł: 24 razy Wiek: 26 Dołączył: 02 Sty 2020 Posty: 16292 Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 29 Lipiec 2024, 12:35
Wstyd się przyznać, ja bym tak nie dał rady rozróżnić między tymi gatunkami w praktyce - jednak ten wpis sprawia, że będzie mi nieco łatwiej.
Nie no gwiazdę i planetę bym jakoś odróżnił od siebie (mimo że astronomia nie byłaby nigdy jakimś moim konikiem- ja się raczej interesuję ukształtowaniem terenu naszej planety, Ziemi, widokami czy kadrami z różnych miejsc [jako namiastka wyjazdów za granicę zaglądam w wolnej chwili na różne mapy] i pracą z mapą) , podobnie jak pogodę od klimatu- mimo że oczywiście nie zrobiłbym tego w zbyt fachowy sposób.
Swoją drogą jeśli chodzi o mapy, to korzystam z wielu cennych adresów: od najbardziej znanych, choć niekoniecznie najbardziej lubianych Map Google po inne nie tak słynne, ale równie godne uwagi konkurencyjne usługi.
Zostają jeszcze mapy Apple, które podobno ostatnio miały stać się możliwe do przejrzenia nie tylko na przeglądarce Safari, ale ich też nie mogę za bardzo uruchomić.
_________________ Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów.
Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam.
Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum