Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Pamiętne zaćmienie Słońca 11 sierpnia 1999
Autor Wiadomość
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 26 Sierpień 2021, 17:14   Pamiętne zaćmienie Słońca 11 sierpnia 1999


https://www.youtube.com/watch?v=Xt3C5MM7Jkg


https://www.youtube.com/watch?v=zRH6jCU5dEI

Pamiętam jak w ten dzień oglądałem materiał w Faktach TVN dotyczący tego zaćmienia. Jest on gdzieś dostępny w sieci :?:
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 26 Sierpień 2021, 18:29   

Wiele słyszałem o tym zaćmieniu i nieraz żałuję tego, że nie było mi dane go zobaczyć. Być może nigdy nie zobaczę tak głębokiego zaćmienia Słońca ze swojego obecnego miejsca zamieszkania, gdyż podobne będzie miało miejsce dopiero wtedy, gdy będę miał 82 lata. Polska w tym wieku jest niestety zaćmieniowym zaściankiem na tle świata.
Co ciekawe np. moja Mama nie pamięta tego zjawiska, twierdzi że pewnie zajęta była opieką nade mną albo pogoda była kiepska. To fakt, że 11 sierpnia 1999 roku warunki atmosferyczne nie należały do korzystnych, ale jeden z moich nauczycieli opowiadał kiedyś mojej klasie, że wrażenia były niezwykłe, bo zrobiło się ciemno jak wieczorem - w dodatku ciemność była dziwna, nietypowa.
Nie wiem kiedy znowu zobaczymy w Polsce zaćmienie Słońca z choćby podobnym efektem ściemniania nieba, ale na pewno ci, którym udało się to 22 lata temu (w tym Tobie) mają wiele powodów do zadowolenia :)

A tak wygląda świat przy fazie zaćmienia równej 97% - to nagranie z Paryża:

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 26 Sierpień 2021, 19:36   

Ja obserwowałem to zaćmienie na pobliskich polach, pamiętam że była wtedy dość ładna pogoda ze średnim "cumulusowym" zachmurzeniem a temperatura oscylowała w granicach 25 stopni.
 
     
zgryźliwy tetryk 
Poziom najwyższy
pradziadek



Hobby: Inne
Pomógł: 295 razy
Wiek: 77
Dołączył: 16 Lut 2019
Posty: 15856
Miejsce zamieszkania: Polska wschodnia
Wysłany: 26 Sierpień 2021, 20:58   

Ja (o ile dobrze pamiętam) byłem wtedy w kiosku. Ot, ściemniło się, nawet zaświeciły się latarnie w centrum miasta, te włączane przez fotokomórkę.
_________________
22 września 2024 roku o godz. 14:44 czasu polskiego Słońce przekroczyło punkt WAGI (równonoc jesienna). To początek astronomicznej jesieni która potrwa do 21 grudnia 2024 roku. Jesień kalendarzowa trwa zawsze od 23 września do 21 grudnia.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 26 Sierpień 2021, 22:48   

Ja dowiedziałem się o tym zaćmieniu w 2011 roku, kiedy interesowałem się już astronomią i mocno wciągnęła mnie tematyka zaćmieniowa. Pamiętam jak śledziłem przebieg tego zjawiska w Stellarium i szukałem wspomnień oraz relacji z tego czasu, nadal mógłbym z pamięci narysować cały pas zaćmienia całkowitego :D Nieraz wychodziłem na pole w słoneczne sierpniowe dni i wyobrażałem sobie jak to mogło być.

To relacja z całkowitego zaćmienia Słońca na Węgrzech: https://krakow.ptma.pl/zacmienie-slonca-wegry/

Co ciekawe, absolutne światowe maksimum tego zaćmienia, w którym faza całkowita była najgłębsza i najdłuższa, miało miejsce na terenie miejscowości Ocnele Mari w Rumunii.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
LukeDiRT 
Administrator
Łukasz



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 131 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 11762
Miejsce zamieszkania: Gliwice
Wysłany: 21 Wrzesień 2021, 18:58   

Ciekawy film z tego zaćmienia nakręcony w Polsce amatorską kamerą u kogoś na działce


https://www.youtube.com/watch?v=ENz8XaLibCk
 
     
pawel 
Moderator
fan 1 stycznia 2023



Hobby: Meteorologia
Pomógł: 26 razy
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lis 2019
Posty: 5409
Miejsce zamieszkania: Kasina Wielka
Wysłany: 21 Wrzesień 2021, 19:00   

Nawet Łowiczak ma nagranie :-D
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 11 Sierpień 2022, 22:04   

Dziś upłynęły 23 lata od tego niezwykłego zjawiska. A ja czuję do niego sentyment, mimo że go nie pamiętam ;) Byłem małym bobasem, który nie wiedział, że ponad nim rozgrywa się spektakl, którego w tym miejscu nie zobaczy już nigdy w życiu. Nawet obrączkowe zaćmienie Słońca w 2075 roku będzie nieco słabsze, bowiem Księżyc zakryje wówczas "zaledwie" 88,4% tarczy słonecznej, podczas gdy w 1999 roku faza zaćmienia wyniosła aż 91,3%. Zaćmienie głębsze od tego sprzed 23 lat (a przy okazji pierwsze całkowite od 1842 roku) wystąpi już po tym, kiedy "zmarznę", w 2135 :mrgreen:

Zaćmienie Słońca z 1999 roku było w moim mieście najgłębszym w latach 1887-2135 i zazdroszczę tym, którzy go doświadczyli, mimo że pogoda była wtedy antyzłośliwa i zbierało się na burzę (swoją drogą jeśli ciemne, burzowe chmury nadciągały w trakcie dużej fazy zaćmienia, to musiały wyglądać mocno złowrogo. Jeśli ktoś w NS robił wtedy zdjęcia otoczenia, to zapłacę za samą możliwość obejrzenia :-P

Na szczęście nie zostaliśmy pozbawieni szans na podziwianie takich zjawisk :) Mam nadzieję, że za 4 lata i około 20 godzin od teraz będę w trakcie spełniania jednego ze swoich największych marzeń gdzieś w Hiszpanii, może na styku z Portugalią :serce: Tam raczej można liczyć na złośliwą pogodę, więc dla obserwatora dobrze 8-)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 24947
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 11 Sierpień 2022, 22:12   

Ciekawe, czy pasikoniki grały, kiedy zrobiło się ciemno xd
_________________
Aktualna pora roku: Pełnia jesieni :zygacz:

Ogień, który płonął już zgasł, a śmiech zamienia się w strach.
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12224
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 11 Sierpień 2022, 22:17   

Dobre pytanie :idea: Teraz jeszcze nad tym będę się zastanawiać, choć i tak nieraz myślałem o tym zaćmieniu na wiele sposobów :) Moi rodzice niestety słabo je pamiętają, jedynie że było takie w tym czasie. Osobiście wątpię, że grały, bowiem do zaćmienia mimo wszystko doszło w środku dnia i chociaż się ściemniło, to nie oświetlenie raczej nie odbiegało od sytuacji, w której Słońce przesłania duża chmura. Co innego, gdyby stało się to wieczorem. Na Dolnym Śląsku 12.08.2026 pasikoniki niemal na pewno zaczną swój koncert wcześniej niż zwykle :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 10