Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
5 sierpnia 2023 r. - najlepszy pogodowo dzień roku
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12222
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 5 Sierpień 2024, 23:34   

To właśnie rok od najbardziej emocjonujących pogodowo chwil 2023 roku. Jednej z najpiękniejszych, najbardziej "dostojnych", tropikalnych burz, jakie stały się moim udziałem. Trudno zapomnieć tego hipnotyzującego widoku, gdy stojąc na balkonie podziwiałem całe mnóstwo wyładowań z każdym grzmotem trafiających coraz bliżej, rozświetlających chmury tak elastycznie układające się po całym niebie, a zarazem nieprzeszkadzające piorunom. Trudno zapomnieć też dzień, w którym (choć dzieliły mnie od niej całe godziny) po prostu wszystko wskazywało na to, że burza uderzy, nie spłata mi figla i nie rozłamie się na dwoje ani nie wygaśnie. Wspaniałe widowisko, które nie przyniosło żadnych szkód, a przy tym dostarczyło niezwykłych wrażeń i rozkochało mnie w burzach jeszcze bardziej - to powód, dla którego nawet tak "jesienny" 5 sierpnia jak dzisiaj, staje się dla mnie kolejną ważną rocznicą :jupi:

Cieszę się, że nie tylko dla mnie :)
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 160 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36251
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 6 Sierpień 2024, 02:33   

Ona tu jest!

https://photos.app.goo.gl/k2fCPd48YD97Pwkq8
_________________
Fan 2013 roku

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 22 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 15621
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 8 Sierpień 2024, 12:02   

Zima ;-) :jupi:
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 160 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36251
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 14 Sierpień 2024, 12:56   

PiotrNS napisał/a:
Tak dotarłem do centrum Mystkowa, gdzie było już szaro, pochmurno.


A dokładnie 1.5 roku wcześniej była tam piękna zima
#prowokacja :lol: ;) :(
_________________
Fan 2013 roku

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 126 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12222
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 14 Październik 2024, 13:47   

kmroz napisał/a:
PiotrNS napisał/a:
Tak dotarłem do centrum Mystkowa, gdzie było już szaro, pochmurno.


A dokładnie 1.5 roku wcześniej była tam piękna zima
#prowokacja :lol: ;) :(

Nie była. Nie ma żadnych powodów do chwalenia jednej z najgorszych zim w historii - patolskiej i de facto bezśnieżnej w prawie całym kraju. Sporo regionów (także tych podgórskich) miało wtedy taką biedę z ilością śniegu i zasobnością pokrywy, że już tylko Trzydziestolatka była gorsza. W górach była po prostu zima normalna, a i to wymaga naciągania niektórych faktów. Mystków nie leży na tyle wysoko, by mogły tam zajść jakieś rewelacje i najprawdopodobniej jeszcze przed połową lutego miał tylko płaty. Lokalnie mogło być lepiej, ale co do zasady nawet w szczytowym momencie nie wystąpiło nic, co można uznać za piękną zimę - warunki były najwyżej czymś takim, co w starym klimacie uchodziłoby za oczywiste.
Dużo lepsza zima wystąpiła rok później, kiedy opady śniegu rzeczywiście coś dawały, a strefa naprawdę genialnej zimy zaczynała się stosunkowo niewysoko. To wtedy sumy pokrywy i opadów śniegu zahaczały o rekordy i zamykano szlaki. Cała III dekada stycznia i I dekada (plus kawałek drugiej) lutego 2023, to wyjątkowy urodzaj śnieżny, który sprawia, że przynajmniej w górach i na pogórzu ta zima zasłużyła na pewien rodzaj szacunku. A i później nie było aż tak źle jak w 2022 roku, kiedy już w okresie orkanów i trąb powietrznych można było zapomnieć o tym, że w ogóle miało miejsce coś takiego jak zima...

A jak chcesz poznać naprawdę piękną zimusię w górach, na Ziemi Sądeckiej, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach, to przyjrzyj się tym postom, które znalazłem kiedyś na forum miłośników astronomii Astropolis :) Oddajcie mi klimat 2005 roku :cry:







_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne.
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 160 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36251
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 14 Październik 2024, 13:53   

PiotrNS, ale de facto przyznałeś mi rację. Ja nigdy nie twierdziłem, że w Mystkowie, czy innych miejscowościach na porównywalnej wysokości, zima ciągnęła się dłużej niż do połowy lutego xd

A na wysokości Zakopanego pełnoprawna zima ciągnęła się do końca lutego i przeciągnęła na większą część marca. Więc już bez przesady z tym, że przy orkanach były tylko wspomnienia. Warto dodać, że z orkanu 17.02.2022 w Zakopanem sypał śnieg, chociaż przy lekko dodatniej temperaturze (dopiero w nocy, przy końcówce opadów spadła na minus).

Luty 2023 to oczywiście fenomen w górach, ale jego poprzednik wcale od niego tak nie odbiegał, jak próbujesz to przedstawić.

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

Te 70cm to oczywiście błąd ogimetu, ale robienie z tego jakiegoś dramatu jest grubą przesadą. Kolor żółty też mówi sam za siebie:
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=349190625&par=sndpsum&max_empty=2

W tych tabelkach widać też, że grudzień, luty oraz marzec z sezonu 2021/2022 były wszystkie najlepsze po zimie 2012/2013 (no tylko luty przebity rok później)

A patrząc też dawniej, to np luty 2004, który lubisz mitologizować do granic możliwości, wypadł w Zakopanem słabiej niż luty 2022. O lutym 2010 to nawet nie wspominam :lol:
_________________
Fan 2013 roku

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
Ostatnio zmieniony przez kmroz 17 Październik 2024, 11:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 160 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36251
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 14 Październik 2024, 13:57   

Niestety dokładnie dwa lata później miałem nieszczęście być tam w skrajnie odmiennych warunkach i tym bardziej doceniam takie coś: https://www.ogimet.com/cg...&day=28&hora=23

Jeszcze coś z niżej położonej miejscowości i bliżej Twojego regionu
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2022-02-28&rodzaj=st&imgwid=249200470&dni=31&ord=asc

https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=249200470&par=sndpsum&max_empty=2
_________________
Fan 2013 roku

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
Ostatnio zmieniony przez kmroz 14 Październik 2024, 14:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 160 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36251
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 14 Październik 2024, 13:58   

A co do zdjęć z kwietnia 2005 to i tak jestem mocno rozczarowany, wydawało mi się, że po takim 1 kwartale, to powinno być go dużo więcej :lol:
_________________
Fan 2013 roku

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12