Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Gwiazdozbiory #6 - Kasjopeja
Autor Wiadomość
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 130 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12352
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 29 Październik 2020, 18:25   Gwiazdozbiory #6 - Kasjopeja

Witajcie na reaktywacji mojej serii związanej z konstelacjami widocznymi na naszym niebie w pogodne noce. Tam, gdzie możemy sięgnąć wzrokiem, sferyczny ruch ciągle trwa. Kiedy jedne gwiazdozbiory chowają się pod horyzontem, inne wschodzą, zaś jeszcze inne znajdują się w swoim najlepszym położeniu. Niektórych konstelacji ten podział jednak nie dotyczy. Gwiezdne układanki znajdujące się w pozornym pobliżu północnego bieguna niebieskiego (wyznaczanego przez Gwiazdę Polarną), jak np. opisane już w tej serii Małą i Wielką Niedźwiedzicę, możemy obserwować przez cały rok.
Do tej grupy należy również nasza dzisiejsza bohaterka - Kasjopeja, jeden z najbardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów północnego nieba.
Według greckich mitów, patronka tej konstelacji była etiopską królową, żoną króla Cefeusza (który sąsiaduje z nią na nieboskłonie) i matką Andromedy (również usytuowaną w pobliżu na niebie). Na niebie przedstawia się ją siedzącą na krześle. Dzięki temu łatwo ją rozpoznać, gdyż kształt układu gwiazd Kasjopei przypomina literę W.



Choć rozległa na 600 stopni kwadratowych Kasjopeja jest widoczna przez cały rok, to na skutek obrotu wokół północnego bieguna niebieskiego pokazuje się w różnych odsłonach. Najczęściej jest to litera W, jednak zimą owa litera zmienia się w M, zaś w porach przejściowych Kasjopeja przechyla się i na pierwszy rzut oka może nie przypominać wydrukowanej prosto litery.
Gwiazdozbiór jest jednak łatwy do wypatrzenia, znajdziemy go nieopodal Gwiazdy Polarnej w Małej Niedźwiedzicy, dokąd trafimy bez problemu wspomagając się Wielkim Wozem. Przez Kasjopeję przebiega pasmo Drogi Mlecznej.



W 1572 roku na obszarze tego gwiazdozbioru nastąpił spektakularny wybuch supernowej, która osiągnęła jasność obserwowaną -4m, była zatem jaśniejsza nawet od Wenus. Supernową tę nazywa się Gwiazdą Tychona, gdyż zbadał ją duński astronom Tycho Brahe. Pozostałości innej supernowej, jaka pojawiła się w tym gwiazdozbiorze około 100 lat później, są najsilniejszym na niebie źródłem promieniowania radiowego, zwanym Kasjopeja A. Znajduje się w odległości około 10 000 lat świetlnych od nas.

Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Szedar, pomarańczowy olbrzym odległy o 229 lat świetlnych. Drugim pod względem jasności obiektem jest biała gwiazda Caph, położona znacznie bliżej, około 54 lat świetlnych od Ziemi. Trzecia w kolejności jest gwiazda Ruchba, odległa o 99 lat świetlnych. Jest to układ podwójny zaćmieniowy, którego jasność obserwowana zmienia się, choć w małym, niezauważalnym stopniu.

Najpiękniejszym obiektem Kasjopei jest gromada otwarta gwiazd M52 zwana Solą i Pieprzem. Składa się z około 100 gwiazd i jest możliwa do zaobserwowania przez lornetkę, która ukazuje ją, jako wydłużoną plamkę o nieregularnym kształcie, z jaśniejszą pomarańczową gwiazdą po jednej stronie. Najlepiej ogląda się ją przez teleskop przy powiększeniu około 40x, ukazuje się wówczas w całej swej okazałości. Bardzo lubię do niej wracać, mimo że dzieli mnie od niej aż 5200 lat świetlnych.



Gromadę tę znajdziemy na przedłużeniu linii gwiazd Shedar i Caph, blisko granicy z Cefeuszem.



Innym znakomitym obiektem jest M103, znajdująca się bardzo blisko gwiazdy Ruchba. To mała, wydłużona gromada przypominająca łańcuszek z trzech gwiazd. Obiekt w pobliżu północnego krańca tej oddalonej od nas o 8200 lat świetlnych gromady, wydaje się być jej najjaśniejszym składnikiem, choć tak naprawdę jest układem podwójnym usytuowanym znacznie bliżej.



Oto położenie gromady:



A to moim zdaniem jedna z najsłodszych atrakcji na niebie :) Gromada Sowa (NGC 457), która mnie kojarzy się z kotkiem, to wyjątkowo uroczy twór, w którym od razu widać oczy, łapki i skrzydła (jeśli przyjmiemy "sowią" wersję) :) Bardzo lubię wracać w to miejsce i pokazuję gromadę wszystkim, którzy przychodzą do mnie poobserwować niebo. Przez lornetkę też ją znajdziecie.



Kotka znajdziemy także w pobliżu gwiazdy Ruchba, ale po drugiej stronie i trochę poniżej.



Kasjopeja wkrótce znajdzie się na zachód od Gwiazdy Polarnej i przestawi się w kształt litery M. Niezależnie od tego, warto jednak się z nią zapoznać i czasami zawiesić na niej swój wzrok. W tym atrakcyjnym rejonie nieba zapisano bowiem wiele legend, mitów i pozostawiono wspomnienia mnóstwa obserwacji. W kolejnych odcinkach tej serii postaramy się je zgłębić :) A na razie - pięknych nocy życzę!
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu :snieg:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11