Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Cyberbezpieczeństwo OK
Forum wielotematyczne LUKEDIRT Strona Główna
 Strona Główna  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Luty 2019
Autor Wiadomość
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 24 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 16302
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 22:39   

Przyznam szczerze, że jak patrzyłem na zdjęcia z północnych krańców powiatu krakowskiego, to się zdziwiłem, może też nieco przestraszyłem. :-( W mieście i licznych miejscowościach niżej położonych śnieg się doszczętnie stopił, ale w punktowych miejscach pokrywa wynosiła ponad 5 cm (puszysta), a zaspy sięgały 10-15 cm (w Ojcowskim Parku Narodowym mogły wynosić i po 20 cm) nawet pod koniec 1 dekady miesiąca (przykład z Bębła, wsi niedaleko Ojcowa). : Oczywiście miejscowość jest wyżej położona (koło 450 m. n. p. m, po 2 stronie drogi krajowej 94) i otaczają ją różnorodne pagórki i zbocza, ale no taki widok i tak szokuje, zwłaszcza że fotostop znajduje się zaledwie ~20 km od granic Krakowa. :-(

https://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=60288&mode=search

Krajobrazy z Będkowic, Brzoskwini i Pisar też zaskakują, ale sytuacja wyglądała bardziej neutralnie (raczej nie więcej niż 2-4 cm). :

https://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=60268&mode=search (Brzoskwinia, gmina Zabierzów, najbliżej lotniska w Balicach)

https://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=60269&mode=search (Będkowice, gmina Wielka Wieś, swoją drogą dość niedaleko Bębła i niewiele niżej położona miejscowość- ok. 400 m. n. p. m.)

https://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=60289&mode=search (Pisary, gmina Zabierzów, miejscowość położona bardziej w stronę Krzeszowic)



Mam jeszcze artykuł związany z wycieczką 1 młodej pasjonatki/podróżniczki do OPN. ;-) Poza epatowaniem się krajobrazami, które są niewątpliwie niezwykłe, pojawia się w sercu wpisu wzmianka ze strony tej dziewczyny/młodej kobiety, że w OPN leży więcej białego puchu niż w okolicznych miejscowościach (pod nagłówkiem "Ojcowski Park Narodowy zimą piękny jakby bardziej" zawarte są te informacje). ;-) Wprawdzie relacja z wizyty miała miejsce w styczniu 2019, ale to w sumie nie ma większego znaczenia ze względu na wygląd otoczenia, bo sytuacja w rejonie Krakowa się znacząco nie zmieniła przez te kilkanaście dni (tam gdzie biały puch odszedł do lamusa, to już się raczej nie pojawiał ponownie, a tam gdzie się osadził na dłużej, to zalegał w nieco mniejszych ilościach- pokrywa stopniowo się zmniejszała). ;-)

https://www.podrozepokult...owy-zima-ojcow/ ;-)


Dawniej nie miałem okazji, by tak głębiej pomyśleć nad porównywaniem danych stacji w okolicy względem siebie- powoływałem się podświadomie wyłącznie na tą najbliżej mnie. :-( Więc w sumie mógłbym załączyć dane ze wszystkich stacji, które są dobrze mi znane i dla których chociaż niektóre informacje dotyczące parametrów pogodowych (opady, pokrywa śnieżna) są dostępne. ;-) Wiele z nich się niestety wykruszyło po zakończeniu roku 2014. :-(

Dla formalności mogę dać stację, która reprezentuje przedmieścia (Kraków-Balice)- "bezśnieżna dziura", choć w sumie nie zawsze, ale przede wszystkim wspaniały punkt widokowy (czasem fajne samoloty miałem przed oczami, jak się pojawiałem na terenie lotniska). ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=350190566&dni=28&ord=desc

W Chrzanowie (ok. 40 km na W od stolicy Małopolski) warunki śniegowe przebiegały całkiem podobnie jak w przyległych miejscowościach Krakowa- zakładam, że brakujące dane, to te zarówno bez opadów i bez pokrywy śnieżnej. ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=250190370&dni=28&ord=desc

W Wolbromiu też sytuacja nie wyglądała jakoś okazale, choć uwaga... miasto znajduje się już na terenie powiatu olkuskiego (tak jak Olkusz jest to ośrodek położony ponad 40 km na N od Krk), gdzie białe widoki są na ogół bardziej regularne niż w aglomeracji krakowskiej- wysokość n. p. m. wynosi koło 400 m.- jak na uwarunkowanie w kwestii rzeźby terenu, to w sumie niezbyt biało tam było. ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=250190240&dni=28&ord=desc

Ojców przebija rzeczywiście wszystko w aglomeracji krakowskiej, może ewentualnie rywalizować z posterunkiem koło Olkusza, tj. Olewinem, ale oczywiście administracyjnie to jest już inny rewir. ;-) Można w to nie wierzyć, ale paradoksalnie zdarzają się nawet w tej sferze mikroklimatycznej sezony, w których ze śniegiem bywa bardzo krucho (w Bęble na pewno było mniej o kilka cm, jak tak patrzę na dane numeryczne dla tej stacji, tj. Ojcowa). ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=250190340&dni=28&ord=desc ;-)

A skoro wspomniałem o Olewinie, to dane z tej stacji też chciałbym przedstawić. ;-)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=250190290&dni=28&ord=desc
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 162 razy
Wiek: 27
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36420
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 2 Styczeń 2021, 22:27   

Olewin mi się podoba :ok:
_________________
Fan wybitnego klimatu lat 1995-2013. Kiedyś to było :glaszcze:

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 130 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12352
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 22 Marzec 2021, 18:04   

Miesiąc, który ongiś podobał mi się za sprawą czegoś, co teraz już zupełnie mnie nie przekonuje...
Po śnieżnym styczniu pożegnanie pokrywy śnieżnej nastąpiło zaraz na początku lutego. Tak jak w nocy z 1 na 2 stycznia śnieg się pojawił, tak nocą z 1 na 2 lutego został zwiany przez halniaczka. Wiatr podniósł temperaturę do wartości niewidzianych od listopada i 3 lutego przy przebijającym się Słońcu zanotowano aż 14,8 stopnia. Trzy dni wcześniej byłaby to wręcz sensacyjna temperatura i znaczny bord dla stycznia, lecz i wtedy 9 stopni średniej było bardzo wysokim wynikiem. Halny jednak prędko się uspokoił i kolejne dni były chłodne, z mroźnymi nocami i dzienną temperaturą wynoszącą tylko kilka stopni, co prowadziło w pomiarach do dwukrotnego uzyskania ujemnej średniej. 7 i 10 lutego niebo było bezchmurne, ale po tej dacie wystąpiło kilka dni lochu i drobnych opadów deszczu. Nawet jeśli maksymalnie notowano tylko 4 stopnie, o bieli trzeba było niestety zapomnieć.
Kolejne dni przyniosły coś, co kiedyś tak bardzo mi się podobało, ale od czasu końcówki lutego 2021 roku wywołuje we mnie krytyczne spojrzenie. Cztery lampowe i do bólu pseudociepłe dni 16-19 lutego. Każdej nocy temperatura spadała do -3/-4 stopni, by w ciągu dnia wzrosnąć do 13-16 (najcieplej było 17 lutego, 16,3 stopnia). Kiedy jak kiedy, ale zimą takie wielkie, 17-20-stopniowe amplitudy przestały mi się podobać. Pół biedy latem, kiedy tak czy siak dominuje ciepło, ale zimą przed równonocą jest to moim zdaniem niepotrzebne zderzanie wiosennego ciepła z lodem przez znaczną część doby. Ze zmiany pogody się wtedy nie cieszyłem, ale to podczas małego ochłodzenia na początku III dekady spadł jakiś większy śnieg i nareszcie doczekaliśmy się powrotu śniegu. 23 dzień miesiąca był jedynym dniem lutego 2019 z całodobowym mrozem; nocą temperatura spadła wtedy do -9 stopni, na ziemi zalegała około 2-centymetrowa pokrywa i przy pogodnym niebie zrobiło się bardzo uroczo. Krótki był jednak ten podryg zimy, jako że już 25 lutego znowu zawiośniało i do końca miesiąca raz w wersji pseudociepłej, a raz nie, temperatury przekraczały 10 stopni, wpisując się razem z I dekadą marca w dość niezwykły okres. Najwyższą temperaturę w końcówce miesiąca zmierzono 28 lutego i było to 15,9 stopnia. Ten sam dzień przesądził o rekordzie usłonecznienia.
Luty 2019 był miesiącem bardzo ciepłym, ale ze względu na dużą ilość pseudociepła nie jakimś wyjątkowym. Ze średnią 3,0 stopnia ulokował się na piątym miejscu w wieku. Podium (trzecie miejsce) objął w mniej chlubnej dziedzinie - okazał się bowiem trzecim najbardziej suchym lutym tego stulecia. Spadło w nim 14,1 mm, z czego większość podczas małej ulewy deszczu i krupy śnieżnej 21 lutego. Poza tym bardzo rzadko i bardzo mało.
Luty wydawał się może dosyć ładny pod kątem solarnym, ale wobec niemal braku zimy i dużych ilości takiego topornego pseudociepła, trudno jest mi go ponownie polubić. To trofeum jest już chyba poza jego zasięgiem ;)

https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=349200660&dni=28&ord=asc

_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu :snieg:
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
Antyfan muchowca


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 182 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7634
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 22 Marzec 2021, 20:07   

Ja jednak w lutym nie oczekuję takich wariantów, wolę przewagę zimowych warunków wtedy, ale też mnie nie odrzuca jakoś zimowe pseudociepło. Uważam, że takie nocne ochłodzenie to taki zimny prysznic i dobitnie pokazuje, że wiosna w lutym to może być tylko takie prężenie "muskułów" przez chudego 12-latka. Widać tam jakąs kuleczkę, ale co z tego jak obwód takiej rączki ma z 25 cm :lol: Na swój sposób jest to jednak naturalne i jak chłopak będzie ćwiczyć i dobrze się prowadzić to za kilka lat może w martwym ciągu przerzucać ponad 100 kg, ale na to będzie trzeba owocnej pracy i ogólnie dojrzewania. A takie "prawdziwe ciepełko", którego nie brakowało np w lutych 2016 czy 2020 to taki 12-latek z 45-centymetrowym bickiem i ośmioma kostkami na brzuchu, od 5 lat wpieprzający sterydy :mrgreen: I nie powiem, jest to na swój sposób niezwykłe i takie mistyczne, ale jednak nie gnoiłbym tego pseudociepła w lutym, bo właśnie, to tylko luty
_________________
2024 jest chory
 
     
Bartek617 
Poziom najwyższy
Fan aeroklubu KTW :)



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 24 razy
Wiek: 26
Dołączył: 02 Sty 2020
Posty: 16302
Miejsce zamieszkania: gmina Zielonki/Kraków
Wysłany: 26 Marzec 2021, 02:32   

Dla mnie nawet miesiąc przebiegał w porządku, choć temp. maks. mogły być mimo wszystko skromniejsze (w tych dniach, kiedy były najwyższe, czyli sięgały +15 C), a opadów deszczu mogło być więcej (śniegu w sumie też...). ;-) Po 3-4 lutym krajobrazy w miejscowościach wyżej położonych w aglomeracji krakowskiej zaczęły przypominać te w Krzeszowicach. ;-)

https://fotozajezdnia.pl/details.php?image_id=60271&mode=search
_________________
Jestem za ograniczeniem do minimum wilgotnego gorąca i wilgotnych upałów. :(

Jak napiszę gdziekolwiek głupoty, to bardzo Was przepraszam. :(

Głowa jest od tego, by włosy miały na czym rosnąć. ;)

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. ;)
 
     
PiotrNS 
Poziom najwyższy
Fan normalności



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 130 razy
Wiek: 25
Dołączył: 01 Maj 2019
Posty: 12352
Miejsce zamieszkania: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 26 Marzec 2021, 11:11   

Dla mnie pseudociepło może być od czasu do czasu znośne, ale tak jak pisze Bartek, wolałbym trochę niższe temperatury maksymalne. Takie skoki od -3 do 15 stopni to trochę za wiele. Zraziłem się do takiej pogody niedawno, 25 lutego. Tego dnia przed południem przeszedłem pewien dystans na nogach i było trochę dziwnym uczuciem zaczynać ten spacer w kurtce w prawie mrozie, a kończyć go w takich warunkach termicznych, w których i bez bluzy dałoby się radę.
Co innego takie amplitudy w maju czy czerwcu, kiedy po południu przez długi czas panują temperatury np. 25-27 stopni, a rano jest poniżej 10. Taka najniższa temperatura jest notowana bardzo wcześnie, a w tych najczęstszych godzinach wyjścia z domu jest już na tyle ciepło, że bez dodatkowego ubrania też się nie zmarznie. W II połowie sierpnia bywa to już jednak lekko dokuczliwe, dlatego wolę żeby przynajmniej te 8-9 stopni było minimum.
_________________
Użytkownicy forum LukeDiRT są jak rodzina :jupi:

Aktualna pora roku: wielki test dla naszego klimatu :snieg:
 
     
kmroz 
Junior Admin
fan bezdźwięczności



Hobby: Wszystko!
Pomógł: 162 razy
Wiek: 27
Dołączył: 02 Sie 2018
Posty: 36420
Miejsce zamieszkania: Michałowice/Wwa-Włochy
Wysłany: 7 Czerwiec 2021, 11:53   

https://www.ogimet.com/cg...d=REV&Send=Send

Tam to nawet jakoś wyglądało, pierwsza połowa białomagiczna, a druga uniknęła chociaż najdrastyczniejszego, trochę taki analog lutego 2015 na południu Polski
_________________
Fan wybitnego klimatu lat 1995-2013. Kiedyś to było :glaszcze:

Zimnolubna kutwa z zespołem Aspergera
 
     
pawel 
Moderator
fan 1 stycznia 2023



Hobby: Meteorologia
Pomógł: 26 razy
Wiek: 28
Dołączył: 08 Lis 2019
Posty: 5461
Miejsce zamieszkania: Kasina Wielka
Wysłany: 13 Wrzesień 2021, 09:35   

Aż ścierwo wytrzymało do końca lutego:
https://meteomodel.pl/dane/historyczne-dane-pomiarowe/?data=2019-02-28&rodzaj=st&imgwid=249190560&dni=28&ord=asc
 
     
jorguś 
Poziom najwyższy
Antyfan muchowca


Hobby: Meteorologia
Pomógł: 182 razy
Wiek: 26
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 7634
Miejsce zamieszkania: Katowice
Wysłany: 13 Wrzesień 2021, 10:43   

Nocne spadki i brak opadów zrobiły swoje xD
_________________
2024 jest chory
 
     
FKP 
Poziom najwyższy
Fan wiosny i lata



Hobby: Większość z wymienionych
Pomógł: 235 razy
Dołączył: 21 Maj 2019
Posty: 25163
Miejsce zamieszkania: Okolice Płocka
Wysłany: 13 Wrzesień 2021, 10:45   

Piękny luciak, 18.02 latały motyle :jupi:
_________________
Aktualna pora roku: Wczesna zima :zygacz:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Akagahara style created by Naddar modified v0.8 by warna
Copyright © 2018-2024 Forum LUKEDIRT
Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 11